AK Parti tütün üreticisinin yanında

AK Parti tütün üreticisinin yanında.38509
  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

AK Parti Adıyaman Miletvekili Mahmut Göksu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun en büyük tütün merkezi Adıyaman'da 354 yerleşim biriminde 30 bin 600 üretici tarafından yaklaşık 100 bin dekar alana tütün ekimi yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ama biz nutuktan daha çok iş ve icraat peşinde olduğumuz için tütün üreticilerimizin sorunlarını nutukla değil, bir takım girişimlerle asgariye çekmenin peşindeyiz. Bu nedenle, tütün üreticilerimizin 2006 ve 2007'de Tekel ile sözleşme yapmaları için vermiş olduğum kanun teklifi Hükümetin desteği ve TBMM oylarıyla kabul edildi. Böylece üreticilerin 2 yıllık Tekel ile sözleşmeleri kanunla garanti altına alındı" dedi.

Kanunla, paranın tütün üreticisinin cebinde kalacağını belirten Mahmut Göksu, ekicilere düşük enflasyon rakamlarında gerçekleşen fiyat artışına ilaveten, 4733 sayılı Yeni Tütün Yasası'nda değişiklik yapmak suretiyle yüzde 4 olan tarımsal ürünlerden alınan stopaj kesintisini yüzde 2 oranlarına çekerek gelir artışı sağlandığını kaydetti. Göksu, bunun da rakamsal olarak 12-13 milyon YTL'ye tekabül ettiğini ifade etti.

Göksu, eskiden büyük şatafatlarla tütün piyasasının açıldığını belirterek, şöyle dedi: "Geriye dönüp baktığımızda bütün bunların popülizm olduğunu, tarımsal ve ekonomik gerçeklikle bağdaşmadığını görmekteyiz. AK Parti'nin iktidarı popülizmden uzak politikaların peşinde olduğunu herkes bilmektedir. Çünkü hükümetimiz ekonomik atılımlarda özel sektörün lokomotif olmasını arzu etmektedir. Üreticilerimizle yılda bir sefer açılışta buluşmak yerine, onların sorunlarını çözmek için yılın her günü onların yanında olduğumuzu en iyi Tekel çalışanları ve tütün üreticilerimiz bilmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious