AK Parti yardım iddialarına sert çıktı

  • Giriş : 07.11.2008 / 14:58:00

AK Parti'den partinin yurt dışından yardım aldığı iddiaları ile ilgili çok sert bir açıklama geldi: "Partimize husumetlerin bir ürünü olup, tartışmasız bir iftiradır''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, partisinin bugüne kadar, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek ve tüzel kişilerden hiçbir maddi yardım almadığını belirterek, ''Bunun aksinin iddiası veya ileri sürülmesi, partimize dönük husumetlerin bir ürünü olup, tartışmasız bir iftiradır'' dedi.

Gedikli, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Almanya'daki Deniz Feneri e.v. davasının dosyasını istettiği ve AK Parti hakkında inceleme başlattığı, Siyasi Partiler Yasası'na göre bir siyasi partinin yurt dışından para almasının kapatma nedeni olduğuna'' ilişkin haberler yer aldığını anımsattı.

Açıklamasında, AK Parti'nin hesaplarında ''şeffaflığı ve hesap verilebilirliği temel ilke edindiğini'' ifade eden Gedikli, partinin bütün mali işlemlerinin banka aracılığıyla yürütüldüğünü, mali tablolarını Anayasa Mahkemesi'nin mali denetimlerde esas aldığını, önceki yıldan devreden hesaplarının, ilgili yıla ait gelir ve giderleri ile sene sonundaki bilanço hesaplarını gösterecek şekilde düzenlendiğini belirtti.

Gedikli, mali tabloların, partinin kurulduğu günden beri sürekli güncellenerek internet sitesinde yayınlandığını,, bu yönüyle AK Parti'nin diğer partilere öncülük ettiğini ve Türk siyasi hayatında bir ilki gerçekleştirdiğini ifade etti. Gedikli, şunları kaydetti:

''Ayrıca Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na göre partimizin hesapları Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenmektedir. Yaptığı denetimler sonucunda Anayasa Mahkemesi, partimiz gelir ve giderlerinin ve bu konudaki her tür işlemlerinin Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na uygun olduğuna karar vermiştir.

Bugüne kadar partimiz, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek ve tüzel kişilerden hiçbir maddi yardım almamıştır. Bunun aksinin iddiası veya ileri sürülmesi, partimize dönük husumetlerin bir ürünü olup, tartışmasız bir iftiradır.

Daha önce bu iftira partimiz sözcüleri tarafından defalarca yalanlandığı halde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki ve görev alanında olan ve her parti için sürekli işlettiği rutin bir inceleme bahane edilerek bunu basın yayın organları ile kimi siyasiler tarafından farklı bir biçimde yeniden gündeme getirilmiş olması manidardır.

Partimizin gelir ve giderleri konusunda partimiz hakkında ileri sürülen iftiraları bir kez daha reddetmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bu açıklamanın yapılması gereği doğmuştur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*