Ak Parti yerel seçimlerde yüzde kaç oy alabilir?

Ak Parti yerel seçimlerde yüzde kaç oy alabilir?.10185
  • Giriş : 29.12.2007 / 15:51:00

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat, yerel seçim hedeflerinin yüzde 60 olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KONDA Genel Müdürü Bekir Bekir Ağırdır, AK Parti'nin yüzde 60 alamaylacağını ama yüzde 52’lik bir oranın gerçekçi olduğunu savundu

Ağırdır www.gazeteport.com sitesindeki röportajında şunları söyledi:

AKP’nin 2009’daki yerel seçimlerde yüzde 60’ı tutturması olabilir mi?

Henüz yerel seçimlere vakit var daha. Şu anda söylenecek herşey spekülasyondur bu nedenle ancak his olarak şunu söyleyebilirim. AKP yerel seçimlerde yüzde 60’a varamaz. Fakat yüzde 47’lik oyunu artırarak yüzde 50-52 civarına varabilir.AKP’nin yerel seçimlerde toplamı 3500 olan belediyelerin ¾’ünü alacağını düşünüyorum. Bakın biz 22 Temmuz seçimlerinden sonra geçen 5 ayda o kadar çok şey yaşadık ki. Dağlıca saldırısı, askeri operasyon, referandum yaptık, Cumhurbaşkanı seçtik, kuraklığı tartıştık, Kaz Dağları’nı tartıştık, yeni Anayasa çalışmaları var. Oturmuş batılı ülkerinin her birini 5’er sene konuşacağı olayların tamamını bir 5 aya sığdırdık. Toplumda bir yüklenme var ama bunlara karşılık ortaya vizyon koyan altrenatif siyasi partiler yok. Ne MHP ortaya bir vizyon koyuyor, ne CHP. Onlar sadece karşı olma pozisyonundalar.

AKP Kazdağları için nasıl bir vizyon koydu ortaya?

Çevreyi kaale almayan bir ekonomik kalkınma modeli. “Ağacı keseceğim ama sana ekonomik kalkınma sağlayacağım” dedi.

Bizim vatandaşta ekonomiden başka şeyi gören göz henüz yok, değil mi?

Evet, yok. Vatandaşa hem çevreyi koruma, hem de ekonomik kalkınma aynı anda nasıl olur, bunu gösteren siyasi parti de yok.

AKP yüzde 47’den yüzde 52’ye çıkabilir dediniz. Bu ek oylar nerden gelir?

Üç yerden.
1-MHP’den oy çalar. MHP tabanı ile AKP tabanı arasında muazzam farklılıklar yok. AKP yerel seçimlerde MHP’ye karşı iktidar olmanın avantajlarından istifade eder
2-Kürtlerden daha fazla oy alır. AKP askeri operasyonun yanı sıra, ekonomik önlemler alacağı, yeni yatırımlar yapacağı ve somut bir-iki adım atacağı yönünde bir izlenim oluşturdu Kürt seçmende.
3-CHP’den oy alır. CHP’nin AKP’ye sert karşıt olmayan, mutedil kesimlerinden oy alır.

Aleviler?

Diyanet’te Alevilere ait bir bölüm oluşturma yönünde bir faaliyeti var AKP’nin. Onlardan ek oy alır mı?

Bu Alevileri etkileyebilir. Bilhassa kırsal kesimde yaşayan ve örgütlü olmayan Alevilerden oy alabilir AKP. Köydes projeleri ve sosyal güvenlik projeleri de bunda etkili olur. Alevilerin örgütlü olan kesimleri ise kanaat önderlerinin tutumuna göre davranır. Bu kanaat önderlerinin içinde İzzettin Doğan da vardır, Reha Çamuroğlu da.

AKP’nin ek oy alacağı kesimleri nasıl değerlendirmek lazım? AKP çekirdek olarak Milli Görüş geleneğinden. Artan oylar toplumun AKP’yle benzeşmesi ile açıklanabilir mi?

AKP’ye oy veren vatandaşların AKP’ye benzeştiği için oy verdiğini söylemek haksızlıktır. AKP değil, ona neden oy verildiğidir burada esas olan. Bakın. Türkiye’de üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 10’u devletin burs ve yurt imkanlarından faydalanabiliyor. Geri kalan ne yapıyor? Çok mu zengin? Hayır. Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi 50.000 üniversite öğrencisine burs veriyor. Buna bilmemne vakıfları, tarikatları dahil değil. Ben devlet imkanları ile okudum. O zaman eğer devlet imkanı olmasaydı ve biri gelip babama, “Çocuğunu üniversiteyi bitirene kadar okutacağız” deseydi, babam, “Yok, bunlar tarikat” mı diyecekti? Ne yapacaktı babam? Beni okutabilmek için verilen desteği kabul edecekti. Bugün Türkiye’de birçok ailenin durumu bu. Çok derin bir yoksulluk var. Bunun dışında moda deyimle toplumda derin bir ahlaki problem var. Vatandaş ahlaki çözülmeye karşı kendini güvensiz ve yalnız hissediyor. AKP’yi bir sığınak olarak görüyor. Vatandaş AKP’ye laikliğe karşı olduğu için oy vermiyor. 22 Temmuz seçimlerini değerlendirirken, beceriksizliği yüzünden oy alamayan siyasetçiler, “AKP’nin oyları Genelkurmay’ın muhtırasına karşı arttı” dediler.Ne alakası var. Vatandaş Genelkurmay’ı oylamadı o seçimde. Ayrıca, 22 Temmuz seçim sonuçlarını değerlendirirken şunu söylemiştik. AKP’ye oy verenlerin 1/3’ü başka alternatif görmediği için ve mecburen AKP’ye oy verdi. Şu anda da bu durum devam ediyor. Bizim aslında şu anda çok büyük bir yönetimde kalite sorunumuz var ama bunu konuşmuyoruz. Çevrenize bir bakın. Mimariden, toplu konuta, yönetimin her kademesine kadar. Çok kalitesiz bir yönetimle karşı karşıyayız ama buna gelemedik henüz maalesef.

AKP’ye oy verenler arasında birgün muhalefete dönme potansiyeli konusunda bir öngörünüz var mı?

Bu tarz bir öngörü için vakit erken.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious