AK Parti yüzde 60 oranını düşürdü

AK Parti yüzde 60 oranını düşürdü.8115
  • Giriş : 14.12.2008 / 15:11:00

Daha önce 29 Mart seçimleri için yüzde 60 oy oranını hedef olarak açıklayan AK Parti, bu oranı aşağı çekti. Yeni hedefi Hüseyin Tanrıverdi açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti, 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 47 oy almasından sonra yerel seçimler için çıtayı hayli yükseğe koymuştu. 2004'teki yerel seçimlerde yüzde 42 oy almış olan iktidar partisi, yeni seçimlerde alacağı oy oranında çıtayı yüzde 60'a çıkarmıştı.
Buna ilişkin açıklamalar, Başbakan Erdoğan tarafından teşkilatlara gönderilen genelgelerle ortaya kondu. Başbakan Erdoğan, en son olarak Ağustos ayında memleketi Rize'den başlattığı kongrelerde partinin yüzde 60 oy alması ve “3 kalenin ele geçirilmesi” yolundaki çıkışı ile bu partinin hedefi olarak ortaya kondu. Diyarbakır, İzmir ve Tunceli'de başkanlık koltuğuna AK Partili belediye başkanı oturtulması hedefine Çankaya ilçe belediyesi de eklendi.

AK Parti'nin yüzde 60'lık oy hedefi, en son olarak 12 kasım 2008'de Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi tarafından dile getirildi. Parti Genel Merkezinde İl Yerel Yönetimler Başkanları Degerlendirme Toplantısı'nda konuşan Tanrıverdi, hedeflerini net bir şekilde paylaştı:

“Biz yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olduğuna inanıyoruz. 29 Martta hep birlikte hedeflediğimiz yüzde 60'lık oy oranını yakalayarak herkese bir kez daha göstermeliyiz. 29 Mart 2009 da yapılacak seçimlerde hedefimiz yüzde 60 oy oranına ulaşmaktır.”

Yerel Seçimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, Zaman gazetesinden Erdal Şen'e konuşan Hüseyin Tanrıverdi, bu kez çıtayı farklı bir yere koydu. 2004'te yapılan seçimde alınan oy oranının üzerindeki rakamın kendileri için başarı sayılacağını belirtti. Tanrıverdi, Erdal Şen'in “29 Mart seçimlerinde AK Parti'nin başarı çıtası nedir?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“2004 seçimlerinde yüzde 42 oy aldık. Yüzde 42 ve üzerindeki her oy başarımızdır. Hizmet verenlere güven duyulduğunu gösterir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*