AK Parti'de Fırat gitti Aksu geldi

AK Parti'de Fırat gitti Aksu geldi.15998
  • Giriş : 07.11.2008 / 22:30:00

AKP'De yolsuzluğa adı karışan Dişli'nin ardından Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat da görevden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ANKARA- AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat parti yönetimindeki görevlerinden istifa etti. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun hakkında "rüşvet belgesi" açıkladığı Şaban Dişli'nin ardından, yine yolsuzlukla suçladığı ve canlı yayında kapıştığı Dengir Mir Mehmet Fırat hem AKP Genel Başkan Yardımcılığı hem de Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğinden ayrıldı. Fırat'ın AKP işleyişinde iki numaralı makam olan Siysai ve Hukuki Genel Başkan Yardımcılığı görevini, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun üstleneceği, dünkü MKYK toplantısı ardından ilan edildi. İstifanın kendi tercihi olduğunu açıklayan Fırat, milletvekili olarak görevini sürdüreceğini söyledi.

Böylece Kılıçdaroğlu'nun ortaya attığı iddialar ardından 2 Eylül'de istifa eden Dişliden yaklaşık iki ay sonra AKP'nin bir başka ağırlıklı ismi daha parti yönetiminden ayrılmış oldu. Ancak AKP kaynakları, Dengir'in istifasının Dişli gibi yalnızca Kılıçdaroğlu iddialarına bağlanmasının yanlış olacağına, başka nedenlerin de bulunduğuna dikkat çekiyorlar.

İstifanın uzun öyküsü

Fırat'ın görevden ayrılmasına yol açan süreç aslında 22 Temmuz seçimlerinden sonra başladı. AKP, zaferle çıktığı seçimlerden sonra, aslında seçim öncesi başlattığı ve seçmenine vaat ettiği çalışmalara hız verdi. Oluşturulan bilim kurulu tarafından hazırlanan taslak parti içinde Fırat başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından değerlendirildi. Ancak hem kamuoyunda hem de Meclis'te uzlaşma sağlanamadığı için taslak rafa kaldırıldı. Daha sonra MHP ile AKP arasında sağlanan uzlaşma ile verilen üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğinde de kamuoyu önünde görünmese de süreci yöneten kişiler arasında yer aldı. Ancak kapsamlı değişiklik yerine yalnızca üniversitede türban serbestisi amacıyla iki maddenin değişitirilmesi girişimi hem Anayasa Mahkemesi'nden döndü, hem de AKP aleyhine kapatma davası açılmasında etken oldu.

Hayali ihracatla suçlandı

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği yolsuzluk iddiaları nedeniyle Fırat kamuoyunda birkez daha tartışılan isim oldu. İddialarıyla Dişli'nin istifasında da rol oynayan Kılıçdaroğlu, Fırat'ın eski ortağı olduğu MENAS A.Ş'ye ait narenciyeyi taşıyan TIR'da 89 kg eroin bulunduğunu duyurarak açıklama talep etti. Kılıçdaroğlu ayrıca, MENAS'ın hayali ihracat yaptığını da iddia etti. Bu iddialar yüzünden başlayan Kılıçdaroğlu-Fırat söz düellosu sonunda ekranlara taşındı. İki siyasetçi basının önünde canlı yayında kapıştı. Canlı yayında Kılıçdaroğlu, MENAS adlı şirketin hayali ihracat yaptığı iddiasıyla soruşturulduğunu ve Danıştay kararıyla hayali ihracatın tescillendiğini öne sürmüş, bazı belgeler açıklamıştı. İddianın eroinin Menas ile değil taşıyıcı şirketin şöförüyle ilgili olduğu kısmı Fırat tarafından yanıtlandı. Ancak şirketin kırmızı hat ile ilgisi olmadığını talep eden belgede adının olduğu ve şirkerle hala ilgisi bulunduğu kısmı kamuoyunu ikna edici şekilde yanıtlanamadı.

DTP'lilerle yemek

Fırat son olarak da DTP'liler ile yemekte buluşması ile gündeme geldi. Güneydoğu'da olayların tırmandığı bir dönemde Fırat, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile DTP'li milletvekilleri Sırrı Sakık ve İbrahim Binici ile akşam yemeğinde biraraya geldi. İki tarafta kamouyana 'tesadüfen karşılaşıp yemek yedikleri' açıklamasını yapsa da, Fırat'ın Kürt sorunun çözümünü ve Başbakan Erdoğan'ın bölgeye yapacağı geziyle ilgili DTP'liler ile görüştüğü iddia edildi. Ayrıca Fırat'ın, Başbakan'ın bilgisi ile yemek yediği öne sürüldü. Fırat bunu yalanladı. Ancak muhalefet partilerinin, özellikle MHP'nin çıkışlarıyla kamuoyuna Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vermek istediğinden farklı bir görüntü yansıdı.

Teşkilat ve söylem sıkıntısı

AKP'de ikinci adam konumunda olan Fırat ile ilgili parti içinde de sıkıntılar yaşandığı kaydedildi. Kongre sürecinin ilçeler ile devam ettiği AKP'de özellikle teşkilat yapılanmasında Fırat'ın etkin olmak istediği bu durumunda hem diğer yöneticiler hem milletvekilleri hem de illerde rahatsızlık yarattığı ifade edildi. Tüm bu yaşananlar Erdoğan ile Fırat ilişkisinin etkilenmesine neden oldu. Fırat'ın da son dönemlerde Erdoğan'ın Kürt sorununa ilişkin söylemlerinden rahatsız olduğu kulislere yansımıştı.

İki gün önce verdi

Fırat'ın görevinden ayrılmak istediğini geçtiğimiz salı günü yaptıkları görüşmede Başbakan Erdoğan'a ilettiği bildirildi. Fırat'ın, "Yorgunum ve rahatsızım, affımı talep ediyorum" dediği; Erdoğan'ın da çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ederek bunu kabul ettiği ifade edildi. Fırat'ın resmi istifasını ise önceki gün verdiği belirtildi. Fırat, Genel Başkan Yardımcılığı'nın yanısıra MKYK üyeliğinden de istifa etti.

Fırat'ın yerine Aksu

AKP, MKYK da dün Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. Edinilen bilgiye göre Fırat yaklaşık 4.5 saat süren toplantıya katılmadı. Fırat'ın yerine eski İçişleri Bakanı, İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu, Şaban Dişli'den boşalan ekonomik işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına Bülent Gedikli, Gedikli'den boşalan mali ve idari işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına da Balıkesir Milletvekili Edip Uğur getirildi.

Ekranlarda anlattı

İstifasıyla ilgili olarak bazı televizyon kanallarına konuşan Fırat, AKP'de ikinci adam olduğunu, Başbakan Erdoğan ne kadar yoğunsa kendisinin de aynı derecede yoğun olduğunu söyledi. Fırat, "Oldukça yoğun bir çalışmam var, yoruluyor insan. Ben de yoruldum. Başbakan görevi bırakmamam için ısrar etti, ancak sonra anlayışla karşıladı” dedi. Fırat, istifasında CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu'nun iddialarının etkisinin olup olmadığının sorulması üzerine, “O beni etkilemez. Birileri çok yalan söyleyebilir, o kadar çok iftirası var ki, ben onu ciddiye almıyorum” dedi. Fırat, istifasının partide deprem olduğunun belirtilerek yerel seçim öncesi istifa etmesinin normal olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine, “Neden deprem olsun, bunların normal olması gerekir. Ben eğer yorgun olduğumu hissediyor isem, tutkalla bağlı değilim. 330 tane milletvekili var. Eğer ben yorgunluk hissediyorsam dinlenirim. Türkiye, hergün anormalleri yaşıyor. Parti kapatma, cumhurbaşkanlığı krizi, 367 krizi, bir gün normalimiz yok ki” diye konuştu.

Fırat, istifasında AKP'nin son dönemdeki Kürt politikasının etkili olup olmadığı ve Erdoğan'ın sert söylemini içine sindirip sindirmediğinin sorulması üzerine, “Başbakanla Türkiye'nin konularını tartışıyoruz, Güneydoğu da bu sorunlardan biridir. Başbakan açıklamaları benim içime siniyor da o nasıl haksız saldırılara tahammül edebiliyor, o da sinirden yapılmış bir insan. Bu kadar sabırlı olması biraz liderlik özelliklerinden kaynaklanıyor” dedi.

Politika değişir mi?

Fırat'ın yerine yine Kürt kökenli Abdülkadir Aksu'nun getirilmesi, partinin bundan sonraki Kürt politikasının değişeceği biçiminde yorumlanıyor. Diyarbakırlı olan Aksu'nun daha önce bakanlık yapması, Kürt sorununun çözümü konusunda Fırat ile aynı görüşleri paylaşmaması, devlet politikasına daha yakın durması, özellikle askeri çevrelere daha yakın çalışma mesajı olarak yorumlanıyor. Aksu'nun Diyarbakırlı olması da yerel seçim öncesinde bölgeye dönük bir strateji olarak da görülüyor.

Açıklamada istifa yok

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın istifasına ilişkin hiçbir değerlendirmede bulunulmazken, toplantıda son iç ve dış gelişmeler, yürütülen çalışmaların ele alındığı belirtildi. Açıklamada, ABD başkanlık seçiminin sonucu ve muhtemel dış siyasete etkileri, iç güvenlik sorunları, önlemler, sosyal politika, küresel ekonomik krizdeki son durum ve Türkiye'ye etkilerinin yönetilmesi konusunda sunumlar yapıldığı ve yaklaşan yerel seçim hazırlıkları ile teşkilat çalışmalarının masaya yatırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, “AKP kurulduğu günden bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da iç ve dış gelişmeleri en iyi şekilde değerlendirerek aziz milletimizin ihtiyaç, talep ve beklentileri doğrultusunda insanımızı hayatın her alanında en ileri standartlara kavuşturmayı hedefleyen değişim ve gelişim politikalarını sürdürecektirö denildi.

-Erdoğan'ın yorumu-

Başbakan Erdoğan ise, Fırat'ın 3 gün önce kendisiyle konuşarak istifa etmek istediğini söyledi. Erdoğan, parti genel merkezinden ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine özetle şunları söyledi: "'Artık ben yoruldum, hizmette milletvekili olarak devam etmek istiyorum" dedi. Sağlık her şeyden önce gelir. Bunu da bildiğim için kendisini anlayışla karşıladım. Özellikle bu 6 yıllık süreç içerisinde MYK'da yoğun bir çalışma temposu içerisinde süreci devam ettirdik. Özellikle sağlık nedenini ileri sürmesi bizim açımızdan da bunun kabulünü gerektirirdi. Bunun dışında herhangi bir şey sözkonusu değil. Bundan sonraki süreçte de zaten milletvekili olarak tecrübelerinden, düşüncelerinden istifade ederek, yolumuza devam edeceğiz.

-Aramızda müzakere ederiz-

(Güneydoğu politikasına ters düştüğü iddiaları var? sorusu üzerine) Hayır. Biz bir defa her konuyu müzakere ederiz. Bizim partimizin diğer partilerden farkı budur. Bakın bizim dışımızda her hafta toplanan MYK hiçbir siyasi partide yoktur. Biz her hafta ülkedeki her konuyu otururuz, konuşuruz, aramızda müzakere ederiz. Müzakere ettikten sonra da vardığımız bir karar vardır. Bu kararı da hep birlikte savunuruz. Ama farklı düşünce olmaz diye bir şey yok. Biliyorsunuz müsademeyi efkardan hakikat doğar. Eğer fikirler müzakere edilirse, tartışılırsa oradan hakikat güneşi doğacaktır. Biz buna özellikle dikkat ediyoruz. Bu şekilde siyasette zenginleşerek devam ediyoruz."

-Kılıçdaroğlu'nun ilgisi yok-

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun istifayla ilgisi olup olmadığının sorulması üzerineise şunları söyledi: "Bu konunun istifa olayının bununla yakından uzaktan hiçbir alakası yok. Bu işin başından beri de mesai arkadaşıma inanıyorum, güveniyorum. Hiçbir zaman Kılıçdaroğlu gibi nerede ne yapacağı belli olmayan birinin sözüne inanmam. Önce kendisi çocuklarıyla ilgili sigorta konusunu haletsin, onları bir çözsün."

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*