AK Parti'den Baykal'a tazminat davası

AK Parti'den Baykal'a tazminat davası.7245
  • Giriş : 30.05.2008 / 13:14:00

AK Parti'den, partinin ''kişilik haklarına tecavüz niteliğinde, gerçek dışı, haksız ve hukuka aykırı beyan ve isnatlarda bulunduğu'' iddiasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Fatih Şahin tarafından açılan davanın dilekçesinde, Baykal'ın, 28 Mayıs Çarşamba günkü basın toplantısında, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlendiği yönündeki iddialara değindiği belirtildi.

Dilekçede, Baykal'ın, açıklamalarında, ''AK Parti'nin kendi derin devletini oluşturduğunu, bunun artık devlet işi olmaktan çıkıp, çeteleşme işi olduğunu ve bu çeteleşmenin devlet düzeni içine yerleştirildiğini'' anlattığı kaydedildi.

''Bu dinleme olayının iktidar tarafından, iktidarın teklifiyle yapıldığını mı düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine Baykal'ın, ''dinleme olayının, iktidarın kontrolü altındaki kişilerce yapıldığını, başka bir gücün bunu yapamayacağını'' söylediği ifade edilen dilekçede, şu görüşlere yer verildi:

''Baykal, AK Parti'yi, CHP Genel Sekreteri Sav'ı gayri hukuki olarak, yasal olmayan yollardan dinletmekle itham etmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, dava konusu iddia tamamen gerçek dışı, hayal mahsulü ve yalandır. Henüz doğru olmayıp, ispatlanmamış iddialar üzerinden AK Parti'yi yıpratmak niyetiyle yapılan bu fevkalade ağır, iftira niteliğindeki çirkin ithamları kabul etmek mümkün değildir. Ana muhalefet partisi genel başkanı olan davalının, taşıdığı sorumluluğun gereği olarak suç niteliği taşıyan bu iddiasını somut kanıtlarla ispat etmesi gerekmektedir.''

Dilekçede, ''özellikle bir siyasi parti hakkındaki bu tür suçlamanın, gerçek kişilere yapılmış bir suçlamadan daha ağır hukuki, siyasi ve sosyal sonuçlar doğuracağına'' yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious