'AK Parti'den bir adaya karşı değiliz'

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığı seçiminde prensip olarak AK Parti'den bir adaya karşı olmadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP lideri, dün akşam CNN TÜRK'te yayınlanan "Tarafsız Bölge" programında Ahmet Hakan'ın yanı sıra Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme kapısını açık bırakan Baykal, "Bu teması harekete geçirme şansı onun elinde" dedi.

AK Parti içinden bir adaya karşı olmadıklarını "Prensip olarak AKP'den kimse cumhurbaşkanlığına aday olamaz görüşünde değilim" sözleriyle açıklayan Baykal, Başbakan'ın cumhurbaşkanını "kendi parti mutfağının iç işi" saymaktan vazgeçmesini ve uzlaşmaya gitmesini istedi.

İktidarın 367 tartışmasının önemini kavradığını söyleyen Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın DYP ve ANAVATAN ile görüşmesini de buna bağladı.

Baykal, "Üçte ikiyi kurtarma çabası.....Yargıya götürme imkanı Özal'da yoktu. Kimse elinin tersi ile atmasın, ciddi bir konudur" dedi.

Erdoğan ile görüşme

CHP lideri, Erdoğan ile görüşme kapısını da açık bıraktı. Baykal, "Hiçbir şekilde benim duygu dünyamda Başbakan'a karşı herhangi bir kasılma, herhangi bir tepki kesinlikle yok. Başbakan'ın bana yönelik böyle özel bir konumda olmasını da doğrusu anlayamıyorum. Hepimiz görevimizi yapıyoruz, fikirlerimizi söylüyoruz. Teması harekete geçirme şansı onun elinde, yerinde olsaydım herkesle görüşürdüm" şeklinde konuştu.

Baykal, Erdoğan'ın "hakaret" suçlamalarıyla ilgili olarak da, bugüne kadar hiç kimseye hakaretten mahkum olmadığını, Başbakan'ın kendisini defalarca mahkemeye verdiğini, ancak o davaların hiçbirinden mahkumiyet kararı çıkmadığını anımsattı.

Başbakan'ın kendilerine yönelik "cibilliyet" söylemiyle ilgili dava açtıklarını belirten Baykal, "Benim Başbakan'a yönelik bir tane hakaretim yoktur. Benim mahkeme kararıyla aklanmış olan eleştirilerimi de doğal karşılamayı herhalde bir gün öğrenecektir" dedi.

"Siyasi referansları netleşmiş değil"

Baykal ayrıca, "Başbakan siyasi referansları netleşmiş değildir. Ne zaman, nerede duruyor, belirsiz. Öyle şeyler söyledi ki, siyasi kimliği bir ülkenin cumhurbaşkanında görmek isteyeceği netlikte, güvenilirlikte ortaya çıkmış değil. 'Referansım dindir' diyor. Ben, Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı gibi bir yanlışa girmeyeceğine güveniyorum. Aday olsa ortalık karışacak, gerginlik olacak, bunu görüyor" ifadesini kullandı.

14 Nisan Cumhuriyet Mitingi'ni toplumun birleşme çağrısı olarak yorumlayan Deniz Baykal, CHP çatısı altında arayış olursa değerlendirebileceklerini de vurguladı.

Deniz Baykal, "O insanlar solda birleşme için bir araya gelmedi, 1 milyon kişi vardı. Cumhuriyet tarihinin en büyük mitingi" dedi.

Rejim tehlikesi

Baykal, "Türkiye'de rejim tehlikesi var mı?" sorusuna "Rejim tehlikesi denilince 'hemen iki hafta sonra hayat birden bire değişim geçirecek', 'artık rejim değişecek, kendinize gelin' diye anonslar yapılacak, böyle bir şey yok. Belli bir toplumsal yapıya işlerin yavaş yavaş kaydığı görülüyor. 'Türkiye'de canım hiçbir şey yok. Bunlar paranoya' diyecek bir durum da yok. Türkiye'de ikili bir tablo var" yanıtını verdi.

ANAVATAN ile DYP'nin birleşme çabalarına ilişkin bir soru üzerine de Baykal, bu partilerin parlamentoya girme şanslarını artıracağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious