AK Parti'den CHP lideri Baykal'a tepki!

AK Parti'den CHP lideri Baykal'a tepki!.9867
  • Giriş : 31.08.2008 / 19:43:00
  • Güncelleme : 31.08.2008 / 18:34:05

Baykal'ın 'söz geride kaldı' açıklaması, AK Parti'yi kızdırdı: Anlaşılan CHP, milletten umudunu kesmiş!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP, AK Parti iktidarında iki kez Genelkurmay'la girdiği sert polemiklerle gündeme geldi. Asker, önce kara harekatını erken bitirdiği iddiasıyla suçlandı, ardından Org. Yaşar Büyükanıt'a emekliliğinde kullanması için zırhlı araç alınması ağır bir dille eleştirildi.

Genelkurmay Başkanlığı devir teslim törenine ise CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın geç kaldığı için alınmaması damgasını vurdu. Baykal, dün törende yapılan konuşmaları değerlendirirken yeni bir tartışmaya kapı araladı. Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila'ya konuşan Baykal, "Paşalar her zaman böyle güzel konuşmalar yapıyorlar da... Ama sanki sözle etkili olma aşaması geride kaldı gibi geliyor bana. Bu güzel konuşmalar daha önce de yapıldı, ben de defalarca benzer konuşmalar yaptım, uyarılarda bulundum. Komutanlar da benzeri konuşmalar yaptı. Sonuç ne oldu? Türkiye belli bir yola sokuldu. İktidar, bu konuşmaları, uyarıları hiç dikkate almadı. Maalesef Türkiye, sokulduğu bu yolda sürükleniyor." ifadelerini kullandı. Baykal'ın, "Sözle etkili olma aşaması geride kaldı." cümlesiyle ne demek istediği ise anlaşılamadı. AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, bu sözlere tepki gösterirken, "Sayın Baykal, imalı konuşmaları pek sever. Bu, CHP'nin milletle beraber siyaset yapmak istemediğini zımnen ortaya koyan bir itiraftır. Anlaşılan CHP, milletten umudunu kesmiş." değerlendirmesinde bulundu. Siyasette iktidarın yolunun milletten geçtiğini vurgulayan Bozdağ, "İktidar olmak için milletin gönlünü alacaksınız. Başka çaresi yok. Millete rağmen iktidar olunmaz. CHP hâlâ bunun farkında değil." diye konuştu. Baykal'ın zaman zaman darbe iması yaptığını, zaman zaman Adnan Menderes'i hatırlattığını ve demokrasi dışı arayışların içinde olduğunu anlatan Bozdağ, bunun alışılagelmiş bir CHP zihniyeti olduğunu savundu. Bozdağ, "Ama CHP'nin unuttuğu bir şey var. Milletimiz ariftir. Baykal'ın bunlardan ne kastettiğini gayet iyi bilir ve bunları tasvip etmez. Bu tip imalarda bulunan bütün siyasetçileri millet tasfiye etmiştir. Türk demokrasi tarihi bunun örnekleriyle doludur." dedi.

Baykal'a 'demokrasi dışı arayışlardan vazgeç' çağrısında bulunan Bozdağ, şöyle devam etti: "Baykal, iktidarın anahtarının sadece millette olduğunu bilmeli. AK Parti ile CHP arasındaki fark burada. AK Parti milletten, CHP ise milletin dışından medet umuyor. Milletin iradesiyle iktidar olamayan CHP, belli ki iktidar olma umudunu tamamen yitirmiş. Bu açıklama Sayın Baykal'ın millete dönük bir siyaseti olmadığının itirafıdır."

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal:
Paşalar her zaman böyle güzel konuşmalar yapıyorlar da... Ama sanki sözle etkili olma aşaması geride kaldı. Bu güzel konuşmalar daha önce de yapıldı, ben de defalarce benzer konuşmalar yaptım. Sonuç ne oldu? Türkiye, belli bir yola sokuldu. Maalesef Türkiye, sokulduğu bu yolda sürükleniyor.

AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ:
Bu sözler, CHP'nin milletle beraber siyaset yapmak istemediğini ortaya koyan bir itiraftır. Anlaşılan CHP, milletten umudunu tamamen kesmiş. İktidar olmak için milletin gönlünü alacaksınız. Başka çaresi yok. Milletin dışındaki yerlerden medet ummak demokrasinin ruhuyla bağdaşmaz.

Sunucuyu işten atan CHP, halka ne yapar?
AK Parti Grup Başkan Vekili Bozdağ, CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen tarafından hastanelik edilen sunucu Erhan Öner'in İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılmasına da tepkili. Bu gelişmenin CHP zihniyetini yansıttığı görüşünde. Bozdağ, şunları kaydediyor: "Hem kendi programlarını takdim eden sunucuyu halkın gözü önünde tartaklayarak haysiyetiyle oynayacaksın hem de işten atacaksın. Bu, tam da CHP'ye yakışan bir halkçılık ve sosyal demokrasi anlayışıdır. Kendisine hizmet eden insanlara karşı bunu yapan CHP, millete ne yapar bir düşünün. Kendisine hizmet eden CHP'liye bile tahammül edemeyen, ekmeğiyle oynayan CHP, milletin bütününü nasıl kucaklayabilir? Bu ibretlik fotoğrafı bütün Türkiye'nin iyi görmesi lazım."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*