AK Parti'den Demirel'e Hitler benzetmesi

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik, "Başörtüler Suudi Arabistan'a gitsin" diyen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i, 2. Dünya savaşını başlatan faşist lider Hitler'e benzetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Faruk Çelik, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. Demirel'in dün bir televizyon kanalında yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Faruk Çelik, Demirel'in açıklamasını kendisinin de dikkatlice dinlediğini ve Demirel'i muhalefet oluşturma çabası içinde gördüğünü dile getirdi. Demirel'in muhalefet oluşturma çabası veya muhalefet oluşmamasının rahatsızlığı içinde olduğunu savunan Faruk Çelik, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapan bir kişi olarak toplum içinde unutulmuş olmanın rahatsızlığı içinde olduğunu söyledi.

Faruk Çelik, 6-7 kez gidip 8 kez gelen bir siyasetçi olarak bildiklerini toplumun birlik ve beraberliği için kullanması gereken Süleyman Demirel'i yeni bir doyumsuz ihtiras içinde gördüğünü ifade etti. Demirel'in 'Cumuhrabaşkanı'nı halk seçsin' şeklindeki önerisini değerlendiren Çelik, "Bu 'Dün dündür bugün bugündür' anlayışının en can alıcı örneği. Bu kadar yıl buralarda görev yaptıktan sonra yol gösterici olarak söyleyecekleriniz varsa, söyleyin. Aksi taktirde birileri çıkar söyler. Ülkeye yaptıklarınız ortada. Ülkeye getirdikleriniz ortada. Söylediklerinizden genç siyasetçilerin yararlanma imkanı var mı?" diye konuştu.

Demirel'in "Başörtüler Suudi Arabistan'a gitsin" şeklindeki sözlerini de değerlendiren Faruk Çelik, bu düşünceyi kamplaşma anlayışının bir uzantısı olarak göndüğünü bildirdi. 80'li yıllardan önce yaşanan sağ-sol kamplaşmasında Demirel'in tavrının hala unutulmadığını vurgulayan Çelik, "Demokratik ülkenin çocuklarını antidemokratik yolculuğa çıkarma anlayışını anlamıyorum. 'Madem demokratik yollardan elde edemiyorsunuz, antidemokratik yolları deneyin' şeklindeki bir söylemi kabul etmek mümkün değil. Adeta şu kıyafetleri giyenler gettolara mahkum olsun şeklinde bir fühler, bir Hitler anlayışı içinde" şeklinde konuştu.

Türkiye'de bir takım elitlerin, laikliği tüm toplumun malı değil de sadece kendi malı gibi gördüğünü, laikliğin tüm toplumun 73 milyonun malı haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Milletin bunlarla derdi yok. Bunların milletle derdi var" dedi.

Bir gazetecinin, "Siz laiklikle kimsenin bir problemi yok diyorsunuz ancak Sayın Arınç aksini söylüyor. Lakilikte yeni bir yoruma ihtiyaç var diyor. Bu bir çelişki değil midir?" diye sorması üzerine Çelik, "Halkımız laiklikle barışıktır, kimsenin laiklikle bir sorunu yok. Laiklikte, Demirel gibi siyasetçilerin iktidarda olduğu dönemlerdeki uygulamalardan kaynaklanan sıkıntılar, problemler var. Uygumalardan ve uygulamalardaki yorum farkından kaynaklanan sıkıntılar var. Laikliği toplum içine sindirmiştir. Kimsenin laiklikle bir problemi yok. Bu gerçek ortadayken, bu değerlerle toplumun ve hükümetin çatıştığını söylerseniz, kendi ikbaliniz peşindesiniz demektir" şeklinde konuştu.

Demirel ile ilgili eleştirilerini sürdüren Faruk Çelik, 80 yaşını aşmış, Cumhurbaşkanlığı yapmış bir siyasetçinin bugün geldiğini noktanın bu olmaması gerektiğini, Demirel'in bu noktada olmasından üzüntü duyduğunu söyledi. "Yol gösterici, aydınlatıcı düşünceniz varsa, söyleyin biz de yararlanalım" diyen Çelik, Demirel'in, "Ben yapamadım siz yapın" diyeceği yerde, "Ben yapamadım, size de yaptırmayacağım" düşüncesiyle hareket ettiğini ileri sürdü.

AK Parti kongrelerinde haremlik-selamlık uygulamalarıyla ilgili bir soruya cevap veren Faruk Çelik, "AK Parti kongrelerinde kesinlikle böyle bir şey yok. İsteyen istediği yerde oturabilir" dedi. Bu konudaki haberlerin, 'Acaba iktidarı bir şeye bulaştırabilir miyiz' gayretlerinin bir ürünü olduğunu savunan Çelik, kongreyiyönetenlerin kimin nereye oturması gerektiği konusunda bir yönlendirmesinin sözkonu olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious