AK Parti'den Deniz Baykal'a ilginç soru

AK Parti'den Deniz Baykal'a ilginç soru.8686
  • Giriş : 01.07.2009 / 10:20:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 11:19:17

AK Partili Suat Kılıç: Kenan Evren'i de mi asker yargılasın Sayın Baykal?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"12 Eylül darbesini yapanlar yargılansın" çıkışıyla gündeme oturan CHP lideri Deniz Baykal'ın darbecilere sivil yargı yolunu açan yargı reformuna karşı çıkması iktidar partisini şaşırttı. Baykal için 'tutarsızlıklar abidesi' nitelendirmesinde bulunan AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, "Kenan Evren de mi askerî mahkemede yargılansın Sayın Baykal? Herhalde Baykal, 'Evren ve arkadaşları yargılansın' derken, bu yargılamanın askerî mahkemede yapılması gerektiğini düşünüyor." dedi.

Baykal'ın artık yıldan yıla değil, gün içinde bile görüş değiştirmeye başladığını savunan Kılıç, bu çelişkiyi çevreden gelen telkinlere bağladı. Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gece yarısı operasyonuyla aldatıldıklarını ifade ediyorlar. Oysa verilen önergenin madde metni de maddenin gerekçesi de o kadar açık ki 'biz bunu anlamadık, aldatıldık' diyene bu halk şunu sorar: Bu kadar açık bir metni okuyup anlamaktan acizsen ne işin var orada?"

CHP ise Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasını istemekle darbecilerin sivil mahkemelerde yargılanmasına karşı çıkmanın birbiriyle çelişmediği iddiasında. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, darbenin mimarı Kenan Evren'in sivil mahkemede yargılanması gerektiğini söyledi. Mengü'ye göre maddenin kaldırılması durumunda yargılama için zamanaşımı konusu gündeme gelecek. Bu kapsamda yer almayan suçlar için Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında işlem yapılacak. Kenan Evren, darbenin ertesi gününden itibaren sivil bir sıfata kavuştuğu için sivil mahkemeler görevli olacak. Mengü, darbe sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki görevlerine devam eden kişilerin ise askerî mahkemelerde yargılanacağını ifade etti. Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasının öncelikle etik ve moral açısından önemli kazanımları olacağını belirten Mengü, "Bir yandan darbelere karşı nutuk atarken, diğer yandan Anayasa'mızda böyle bir maddenin bulunması doğru değil." ifadelerini kullandı

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*