AK Parti'den Edip Akbayram'a kınama

AK Parti'den Edip Akbayram'a kınama.13546
  • Giriş : 12.06.2008 / 23:30:00

Karadeniz Ereğli'nin kurtuluş günü olan 18 Haziran'da konser vereceği açıklanan Edip Akbayram'ın, AK Partili belediye olduğu için konserini iptal ettiği iddia edildi. Belediye Başkanı Murat Sesli, sanatçıyı bu tavrından dolayı kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

18 Haziran Ereğli'nin kurtuluş günü yapılan Osmanlı Çileği Festivali'ne davet edilen sanatçı Edip Akbayram, Belediye Başkanı Murat Sesli'nin AK Partili olduğunu duyunca festivale katılmaktan vazgeçti. Belediye Başkanı Murat Sesli, Akbayram'ı bu tavrından dolayı kınadı.

Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli, düzenlediği basın toplantısında, Ereğli'nin kurtuluş günü olan 18 Haziran ve Osmanlı Çileği Festivali kapsamında ünlü sanatçı Gülşen ve Edip Akbayram ile bir hafta önce anlaştıklarını belirtti. Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve tek deniz savaşının yapıldığı ve Alemdar destanının yaşandığı Karadeniz Ereğli'nin kurtuluş gününde ve Osmanlı Çileği Kültür Festivali'nde sahne alması için özellikle Edip Akbayram'ı seçtiklerini belirten Başkan Sesli, "Sayın Edip Akbayram menajerler aracılığı ile bizimle görüştü. Parası yatırılıp sözleşme imzalandı. Bizde Ereğli'nin her tarafına afişler astık. Sonra AK Partili belediye başkanı olduğum için sahneye çıkamayacağını belirtti. Konseri iptal etti. Bu davranışı karşısında çok şaşırdım. Çünkü söylediği şarkılarda eşitlik, özgürlük, kardeşlik mesajları veren ve herkesin sevgisini kazanan Edip Akbayram'ın bu tavrı sanatçı tavrı değildir. İnsanlar arasında ayırımcılık yapmak kendisine hiç yakışmadı. Edip Akbayram, Ereğli Belediye Başkanına değil, Ereğli'nin çağdaş insanlarına konser verecekti" dedi.

18 Haziran'ın bir kurtuluş günü olduğunu söyleyen Sesli, şöyle konuştu: "18 Haziran bir kültür festivali. Hiçbir siyasi içeriği olmayan, gurur günümüz. Edip Akbayram Ereğli'nin çağdaş insanlarına konser verecekti. Kaldı ki, kendisi daha önceki yıllarda Karadeniz Ereğli'de konser vermiş ve büyük ilgi görmüştür. Ereğli yine çağdaş insanların yaşadığı çağdaş bir kenttir. Yaptığı bu hareketle sanatına siyaset katarak her kesim tarafından bilinen sanatçı kişiliğine ihanet etmiş, Ereğli halkını yok saymıştır."

Ereğli'nin dünyaya çağdaş bir kent olduğunu göstermeye devam edeceklerini söyleyen Sesli, sözlerine şöyle devam etti: "Ereğli Belediyesi ve Ereğli halkı gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel etkinliklerle sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya ne kadar çağdaş bir kent olduğunu göstermeye devam edecek. Edip Akbayram bir siyasetçi değil sanatçıdır. Sanat evrenseldir. Sanat üzerinden siyaset olmaz. Bir sanatçı siyaset yaparak değil, eserleriyle toplumun her kesimine sevgi barış kardeşlik dostluk mesajları ererek gündeme gelmelidir. Konu ile ilgili sözleşmeden doğan yasal haklarımızı kullanmayı düşünmüyoruz. Edip Akbayram'ın yerine 18 Haziran'da Gülşen ile birlikte Kubat sahne alacak"

Başkan Sesli, 4- 6 Temmuz tarihleri arasında yapılacak Sevgi Barış Dostluk Festivali'nde sahne alacak sanatçıları da açıkladı. 4 Temmuz'da Fuat Saka, Grup Hepsi, Sezen Aksu, 5 Temmuz akşamı İsmail YK, Demet Akalın, İbrahim Tatlıses, 6 Temmuz da ise Teoman, Nükhet Duru ve son olarak Gülben Ergen sahne alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious