AK Parti'den Erbakan formülü

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Son günlerde artan irticai tehdit açıklamaları üzerine AK Parti yeni bir açılım yapmaya hazırlanırken, parti içinde de Necmettin Erbakan’ın formülü seslendirilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rahatsızlık duyduğunu ifade etmesine karşın askerin en üst düzeyde irtica açıklamalarını sürdürmesi, geçmişte Necmettin Erbakan’ın askerle ilişkiler gerginleştiğinde ortaya attığı, “Salon adamları” formülünü AKP’nin gündemine getirdi.
Erbakan’ın “salon adamları” formülü, MSP ve RP dönemlerinde iktidar ya da muhalefetteyken askerlerle çoğunlukla da yine irtica içerikli gerilimler ortaya çıktığında ortaya attığı bir yöntemi ifade ediyor. Erbakan’ın formülü, partilerinde “Salon adamları” diye tanımladığı bazı partililerin askerlerle sürekli bir iletişim içinde olmasına dayandırılıyor.

Erbakan’ın askerlerle ilişkilerin farklılığına dikkat çekerek ortaya attığı formülle, “İhtiyacımız var” sözleriyle partide bulunmasını istediği salon adamlarının, olağan dönemde de askerlerle yemek, düğün, nişan, kutlama ve başka etkinlikler çerçevesinde sürekli bir arada olmaları ve bu buluşmalar sayesinde askerlerin düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanıyor.

Erbakan’ın özellikle kapatılan RP döneminde partiye katılımlarını sağladığı bazı emekli askerlerden salon adamı tanımına uygun faaliyette bulunmaları beklentisinde olduğu da belirtiliyor. Erbakan’ın TBMM’deki Milli Savunma Komisyonu’na partiden seçilecek isimlerde de bu niteliklerin aranmasını istediği ifade ediliyor.

Aynı formül, askerlerin üst üste yaptığı irticai tehdit açıklamaları üzerine AKP’de de konuşulmaya başlandı. AKP’de askerlerle karşılıklı bir irtica polemiğine girmek yerine onları açıklama yapmaya yönelten nedenleri belirlenmesi gerektiği üzerinde görüş birliğine varıldı. Bu çerçevede Başbakan Erdoğan ve bakanların anayasal kuruluşlardaki ortak görevler ve toplantılar çerçevesinde askerlerle bir araya gelmelerinin dışında, karşılıklı daha sürekli bir bilgi akışının sağlanması gerektiği partide ifade edilmeye başlandı. Erbakan’ın salon adamları formülü de bu boyutta tartışmaya açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious