AK Parti'den IMF'siz yola devam

AK Parti'den IMF'siz yola devam.16342
  • Giriş : 02.11.2008 / 12:25:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "IMF olsa da olmasa da sağlam bir şekilde reformlar yaparak yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şimşek, Gaziantep programı kapsamında Gülsan Tekstil Fabrikasını gezdi, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin IMF ile birlikte yoluna devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Şimşek, "IMF olsa da olmasa da sağlam bir şekilde reformlar yaparak yolumuza devam edeceğiz. Bunu söylüyorum. Yani Türkiye'de ne yapılacaksa biz bunu bu dönemde yapacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin IMF ile yoluna devam edip etmemesi konusunda hafta içinde açıklamalar yaptığını, bu açıklamalarına ek bir açıklamasının olmadığını ifade eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye için ne doğruysa, Türkiye'nin menfaatine bir şey varsa biz onu şu ya da bu nedenle tepmeyiz. Ama Türkiye'nin menfaatine olacak. Küresel krizin Türkiye'ye yansımalarını sınırlayacak, aynı zamanda reform sürecini sağlamlaştıracak her türlü çerçeveye, programa biz zaten açığız.

IMF yokken de reformlar yaptık. Sosyal güvenlik reformu yapıldı, enerji piyasası reformu yapıldı, istihdam paketi gerçekleştirildi. Ama IMF'nin varlığı Türkiye'nin yararına ise krizin etkilerini sınırlayacaksa, ben her zaman söyledim ona karşı herhangi bir ön yargımız yok. Türkiye için ne doğruysa onu yapacağız."

Devlet Bakanı Şimşek, Türkiye'nin ekonomisi sağlam olduğu için küresel kriz nedeniyle bugüne kadar vatandaşa büyük bir yük getirecek bir paketle yola devam etmediğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*