Ak Parti'den Köşk'e 2 aday başvurdu

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı adaylığı için 16 Nisan'da başlayan 10 günlük süre sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanlığı'na bu sürenin dolduğu bugün saat 24.00'e kadar Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül ile AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay dışında, anayasal niteliklere uygun başvuru yapılmadı. Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olabilmek için Gül ve Yarbay yarışacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı'nı belirleyecek seçimin ilk tur oylaması, 27 Nisan Cuma günü yapılacak. Anayasa'nın Cumhurbaşkanı seçimini düzenleyen 102. maddesine göre, ilk turda seçilebilmek için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 oy aranacak. Bu turda hiçbir adayın bu çoğunluğa ulaşamaması durumunda ikinci tur oylama, 2 Mayıs Çarşamba günü yapılacak. Bu turda da seçilebilmek için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 aranacak.

İkinci turda Cumhurbaşkanı seçilememesi halinde, üçüncü tur oylamaya geçilecek. 9 Mayıs Çarşamba günü yapılacak üçüncü turda, üye tam sayısının salt çoğunluğun (276) sağlanması gerekiyor. Bunun sağlanmaması halinde ise son tur oylama, 15 Mayıs Salı günü yapılacak. Bu turda en çok oyu alan Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Bu seçimle belirlenecek Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı, 16 Mayıs Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek, görevine resmen başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious