AK Parti'den MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sert yanıt

AK Parti'den MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sert yanıt.23098
  • Giriş : 23.06.2008 / 21:10:00

AKP'li Ayalan, Bahçeli'nin Başbakan'a yönelik 'bir bilen olarak kenarda otur' tavsiyesine sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, ''Sayın Bahçeli, Yüce Mahkemede görülmekte olan bir dava sonuçlanmadan, Başbakanımızın siyasi yasaklı olacağı iddiasıyla birtakım senaryoları ortaya atarak neyi amaçlamaktadır? Bahçeli bunları kamuoyuna açıklamalıdır'' dedi.

Ayalan, yaptığı yazılı açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son siyasi gelişmelerle ilgili bir gazeteye değerlendirmelerde bulunduğunu kaydetti.

Ayalan, Bahçeli'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında ''Siyasi yasaklı olacaksan bir bilen olarak kenarda otur''' ifadesini kullandığını belirterek, şunları kaydetti:

''Sayın Bahçeli'nin bu ifadeleri, peşinen şu soruyu akla getiriyor. Acaba ülkemizin bugünlerde içinde bulunduğu durumla ilgili olarak bazı güçler ve onların taşeronları tarafından üretilen çok sayıda senaryodan biriyle mi karşı karşıya bulunuyoruz?

Her şeyden önce şunu ifade etmek gerekir ki Sayın Bahçeli, 3 Kasım 2002 seçimlerinde partisinin seçim barajının altında kalmasından sonra milletin önünde partisinin genel başkanlığından ayrılma sözü verip, her nedense genel başkanlığa devam etmiş bir siyasetçidir. Bu itibarla Bahçeli'nin söylediklerinin kendisinde ve millet nezdinde, hatta MHP tabanında dahi bir karşılığı yoktur.''

Bahçeli'nin ''istikrarı sağlamak için lider feda etmeyi önerdiğini'' ifade eden Ayalan, ''Bu bir siyasi infaz çağrısıdır. Oysa normalleşme çağrısı Sayın Başbakan'a değil, istikrarı bozmaya çalışan mihraklara yönelik olmalıdır'' dedi.

''Bahçeli'nin, memleketi düşünür görünürken, anti-demokratik yöntemlere vurgu yaptığını'' savunan Ayalan, ''demokrasi dışı yöntemlerin, milletin ve memleketin menfaatine olmayacağını'' kaydetti:

Milletin ve memleketin menfaatine olan şeyin ancak millete danışılarak belirlenebileceğini belirten Ayalan, bu açıdan bakıldığında yapılması gerekenin, milletin seçimine saygı göstermek olduğunu, siyasi ahlakın bunu gerektirdiğini ifade etti.

Ayalan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Sayın Bahçeli, AK Parti'nin erken seçimi zorlaması halinde siyasi bir parçalanma ile yüz yüze kalacağını belirtirken ince bir tehdidi de açığa vurmaktadır. Kimlerdir AK Parti'yi parçalayacak olanlar? Bunu Sayın Bahçeli nereden bilmektedir. Yoksa Bahçeli, bir erken seçim durumunda kaybedecek olanlardan olduğunu mu sezmiştir? Sorulması gereken bir soru da şudur: Acaba Sayın Bahçeli'nin kulağına bu senaryoları birileri mi fısıldamıştır? Sayın Bahçeli, Yüce Mahkemede görülmekte olan bir dava sonuçlanmadan Sayın Başbakanımızın siyasi yasaklı olacağı iddiasıyla birtakım senaryoları ortaya atarak neyi amaçlamaktadır? Sayın Bahçeli bunları kamuoyuna açıklamalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious