AK Parti’den sandığa özel ilgi

AK Parti’den sandığa özel ilgi.17813
  • Giriş : 21.11.2008 / 09:26:00

AK Parti, 29 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için aday belirleme çalışmaları ve sandıkta görev alacak partililerin eğitimine hız verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın aralık ayı başında bazı belediye başkan adaylarını açıklaması beklenirken AKP, her sandıkta 9 olmak üzere yerel seçimlerde toplam 1 milyon 300 bin gözlemci görevlendirecek. Sandık gözlemcilerinin eğitimine ocak ayında başlanacak.

Erdoğan'ın başkanlığında önceki gün toplanan merkez yürütme kurulunda (MYK) yerel seçime dönük çalışmalar değerlendirildi. Adaylık başvurularını 10 Kasım'da başlatan AKP, başvuru süresinin bitimini Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) takvimine göre belirleyecek. Parti yerel yönetimler başkanlığıyla seçim işleri başkanlığı, pazartesi günü bir toplantı yaparak yerel seçim takviminin ayrıntılarını netleştirecek. Bu toplantıda, belediye başkanlığı için başvuran aday adaylarını elemek üzere genel merkezde oluşturulacak 12 komisyonun üyeleri de belirlenecek.

Öncelikle ilk olarak göreve devam etmesine karar verilecek belediye başkanlarını belirleyecek olan AKP, yeniden aday gösterilmeyecek belediye başkanları üzerinde ayrı bir çalışma yapacak. Başbakan Erdoğan'ın aralık ayı başında bazı belediye başkanlarını açıklaması bekleniyor.

AKP, yarın toplanmak üzere parti örgütlerinin tüm il seçim işleri başkanlarıyla seçim koordinasyon başkanlarını Ankara'ya çağırdı. Seçime dönük stratejinin belirleneceği toplantıda, yerel seçime ilişkin hazırlıklar değerlendirilecek. AKP, seçimlerde sandıklarda 1 milyon 300 bin sandık gözlemcisinin görevlendirilmesini kararlaştırdı. Buna göre her sandık başında 3'ü ana kademe, 3'ü kadın kolları, 3'ü de gençlik kollarından olmak üzere 9 sandık gözlemcisi yer alacak. Sandık gözlemcilerinin eğitimine ocak ayında başlanacak ve bu eğitim yerel seçime kadar sürdürülecek. İki kadın belediye başkanı bulunan AKP, bu seçimlerde kadın aday sayısını arttırmayı planlıyor.
CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*