AK Partili Belediye Başkanı askere mi gidiyor?

AK Partili Belediye Başkanı askere mi gidiyor?.13711
  • Giriş : 13.09.2007 / 20:16:00

Kuşadası Belediye Başkanı AK Partili'li Fuat Akdoğan, yeniden askere çağrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi (ASAL), Akdoğan'ın yurt dışında olduğunu beyan ettiği dönemde Türkiye'de bulunduğunu gerekçe göstererek yeniden askere alınmasını istedi.

Fuat Akdoğan'ın askerlik görevini sahte belgelerle yaptığına ilişkin ilk iddia 1994 seçim döneminde belediye başkan adaylarından Lütfi Suyolcu tarafından gündeme getirilmişti. Bu dönemde ve sonrasında yapılan ihbarları değerlendiren ASAL, Akdoğan'ın 1985 yılında bedelli askerlik yapmak üzere başvurduğunda ve yurt dışında olduğunu beyan ettiği süreçte, Türkiye'de ve babasının şirketinde sigortalı olarak çalıştığını saptayarak Akdoğan'ı tekrar askere çağırdı.

Gelişmeleri haber alan Akdoğan yasa dışı hiçbir işlem yapmadığını, bir yanlış anlaşılmanın sözkonusu olduğunu belirterek ''Babam yurt dışında bulunduğum süreçte sigorta hakkım yanmasın diye pirimlerimi yatırmaya devam etmiş. Bu askerlik sonrasında da sürmüş. Gerektiği takdirde yasal süreç başlatacağım'' yorumunda bulunarak askerlik yaptığını gösteren belge ve fotoğrafları basın mensuplarına dağıttı.

Milli Savunma Bakanlığı'na başvurmak üzere Ankara'ya giden Akdoğan hakkındaki suçlamalar sabit görüldüğü taktirde, resmi makamları yanıltmak, askerlik görevinden kaçmak, eksik yapmak suçlarından askeri mahkemede yargılanacak, 14 ay daha askerlik yapacak. Bu durumda Akdoğan'ın belediye başkanlığı da düşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious