AK Parti'li Şaban Dişli hakkında ikinci iddia

AK Parti'li Şaban Dişli hakkında ikinci iddia.9869
  • Giriş : 13.08.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 13.08.2008 / 13:01:58

Şaban Dişli hakkında ortaya atılan iddialara bir yenisi daha eklendi. Bu kez Sapanca'da boy göstermiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti'li Dişli'nin kuzenine devrettiği Sapanca'da dere yatağına yapılan fabrikasının belediye tarafından mühürlenmesi üzerine Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin imar planını değiştirdiği iddia edildi

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli hakkında yeni bir iddiayı daha gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, Dişli'nin eski ortağı olduğu ve kuzenine devrettiği “Sırma Soda” markasıyla bilinen fabrikasının Sapanca'da dere yatağına inşa edildiğini ve belediyenin mühürlemesi üzerine Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin imar planını değiştirdiğini söyledi.

Dişli'nin iş takibi karşılığında 1 milyon dolar aldığı iddiasını önceki gün ortaya atan Kılıçdaroğlu, AKP'li yöneticinin eski ortağı olduğu ve milletvekili seçildikten sonra kuzeni Davut Dişli'ye devrettiği Grup Soda ve Meşrubat Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Sakarya'nın Sapanca ilçesi Mahmudiye mevkiinde, Hazine arazisi olan dere yatağına fabrika yaptırdığını iddia etti.
İddiaya göre Dişli'nin, 2007 sonunda yapımına başladığı soda fabrikası, 25 Mart 2008'de Sapanca Belediyesi'nce mühürlenmesine karşın inşaata devam edildi.

6 gün önce izin çıktı
Kılıçdaroğlu'nun verdiği bilgilere göre, Sapanca Belediyesi encümeninin aldığı yıkım kararı, Dişli'nin devreye girmesi üzerine bir türlü uygulanamadı.
4 Ağustos'ta da Sakarya İdare Mahkemesi yıkım kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi de 7 Ağustos'ta 1/5000'lik imar planı hazırlayarak, Dişli'nin kaçak binasını prosedüre uygun hale getirdi. Kılıçdaroğlu, fabrika inşaatı sırasında çevreye ağır tahribat verildiğini, inşaat nedeniyle 2 dönüm orman arazisinin kaydığını, yaşanan toprak çökmelerinde yüzlerce ağacın toprak altında kaldığını belirtti.

Fabrikaya çok miktarda su çekilmesi nedeniyle Sapanca Gölü'ne giden suyun önemli miktarda azaldığını da savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*