AK Parti'li vekil ABD'ye rest çekti

AK Parti'li vekil ABD'ye rest çekti.7971
  • Giriş : 28.10.2008 / 20:48:00

Ak Parti Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, Ermeni iddialarının ABD'de resmen kabul edilmesi durumunda ''ortaklığın unutulması gerektiğini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Brookings Enstitüsü ve SETA Vakfı'nın Washington'da ortak düzenlediği Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceği konulu konferansta konuşan Kınıklıoğlu, yeni ABD başkanının göreve başlayacağı dönemde ilişkilerin ilerletilmesi için önemli bir fırsat doğacağını ve yeni başkanın kısa süre içinde Türkiye'yi ziyaret etmesinin yarar taşıyacağını kaydetti.

Kınıklıoğlu, soykırım iddialarının yeni başkan tarafından dile getirilmesi veya böyle bir tasarının kongreden geçmesi durumunda, Türkiye'nin mesajının, ''ortaklığı unutun'' olacağını söyledi. Türk toplumunun bu konuda çok hassas olduğunu ve gelişmeleri çok yakından izlediğini kaydeden Kınıklıoğlu, ''Türk halkının böyle bir gelişmeyi son derece haksız'' olarak değerlendireceğini belirtti.

Suat Kınıklıoğlu, böyle bir durumun, Irak ve Afganistan'da ABD ile ilişkileri etkileyeceğini de belirtti.

Kınıklıoğlu, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinin devam edeceğini ancak ABD kongresinde kabul edilecek bir tasarının bunu çok olumsuz etkileyeceğini de söyledi. Kınıklıoğlu, ''bu sürece müdahale etmeye çalışmak Türkiye-Ermenistan arasında uzlaşma çabaları açısından son derece zararlı olacaktır. Bu sürece müdahale etmeyin'' dedi.

Panelin diğer katılımcıları olan Alman Marshall Fonu uzmanı Ian Lesser ve gazeteci Cengiz Çandar da, böyle bir tasarının ABD'de kabulünün zararlı olacağına işaret ettiler.

Yeni ABD başkanının olası politikaları konusunda Ian Lesser, İran'ın nükleer silah elde etme çabasını sürdürmesi durumunda ABD'nin müdahalesi ihtimalinin yeni başkan döneminde de ortadan kalkmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*