AK Partili vekilden içki çıkışı

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

AK Parti Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, partisinin muhafazakar bir yapısının olmasına rağmen, Tekel'in alkollü içecekler bölümünü alkol tüketimini özendirir şekilde özelliştirmesine tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümet’in özelleştirme çalışmalarına yönelik eleştiri bu kez muhalefetten değil parti içinden geldi. Yalçıntaş, Tekel’in alkol bölümünün özelleştirilmesinin ardından alkol tüketiminin arttığını savunarak, “Kendimize muhafazakar demokrat diyoruz sonra alkolü serbest bırakıyoruz. Alkollü içki üreten şirketleri özelleştirdik, sonuç ortada" dedi.
AKP Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, ANKA’ya yaptığı açıklamada, özelleştirmeleri cerrahi müdahaleye benzeterek, partisinin muhafazakar bir yapısı olmasına karşın, Tekel’in alkollü içki bölümünün alkol tüketimini arttırıcı bir modelle özelleştirildiğini söyledi. Yalçıntaş, “O zaman, cerrahın elindeki bisturi o damarlarda bir şey yaparken ana atardamarları kesmemeli.

Bu noktada yabancı şirketler fizibilite safhasında çalıştırılmalı. Yabancı şirketlere vermek yönünde bir ön yargı olmamalı. ‘Fanatik’ desem ağır bir kelime olur, ‘gözü kapalı’ desem biraz insafsız olur. O halde orta yol bulunmalı" yorumunu yaptı. Tekel’in alkollü içki bölümü özelleştirmesi ile alkol tüketiminin arttığını savunan Yalçıntaş, bu konuda şunları söyledi:

"İÇKİ TÜKETİMİ ARTIYOR"
“Muhafazakar partiyiz, alkol tüketimini arttıran özelleştirmeyi yapıyoruz. Alkollü içkiyi üreten işletmeleri özelleştirdik. Alkol tüketiminin bu kadar artması, sadece turizm sektöründeki patlamadan kaynaklanmıyor. İç tüketim artıyor. Sadece bizim üniversitelerimize gelin ve alkolizmle mücadele eden klinikler var bizde, oradaki insanları görün, hem de entelektüel insanlar bir kısmı, ne hallere düşmüşler? Sosyal devlet böyle şeyi kabul edemez. Hele biz, muhafazakar demokrat diyoruz kendimize ve böyleyiz, ona da inanıyoruz. Ondan sonra, biz, alkolü serbest bırakıyoruz. Özel sektöre vermek, serbest bırakmak. Orada rekabet, orada ilan, reklam ve orada teşvik vardır. Bugün hala iktisadi devlet teşekkülleri, KİT vesaire, çıkardıkları neşriyatlarla onlar teşvik ediyorlar."

GALATAPORT ÖZELLEŞTİRMESİ
Galataport ihalesinin iptalinin doğru bir karar olduğunu belirten AKP’li Yalçıntaş, "Boğaz’ın en güzel yerlerini satmaya kalkıyoruz. Ofer’in yapacağı şey belli. En popüler seviyede dükkanlar, mağazalar yapacak bu iş mi? Dünyanın en güzel incisinin boğazın dibine böyle bir şey yapılır mı? Galataport ihalesinin iptali sevindirici. Her şey para değildir. Paradan kıymetli şeyler de var" diye konuştu.

“MEDYA YABANCILARA BIRAKILAMAZ"
Medyanın yüzde yüz yabancı sermayenin eline geçmesinin büyük bir hata olacağını anlatan Yalçıntaş, şöyle devam etti:
“Peki ne oldu? Bir Türk tabiiyetine girme mekanizmasını kullanan Amerika menşeli bir firma, tekrar, değiştirerek aldı ve ondan sonra da dünya çapında, çoğunuzun çok yakından bildiği bir tröst alan Murdoch ve onun firmasına kaydırma oldu. Şimdi öğreniyoruz ki, bu hissenin de yine, yabancılara kullandırılması için bir başka mekanizmayla, yine, orayla ilişkili bir hanımefendiye bu hisseler geçiyor. Yani, kapıdan giremeyen arkayı dolaşıyor, arka kapılarda, mutfak kapılarından falan girmeye çalışıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious