AK Partili vekilleri kurşun askere benzetti

AK Partili vekilleri kurşun askere benzetti.8504
  • Giriş : 20.05.2008 / 18:50:00

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, Sabah-Atv'nin satışıyla ilgili olarak verilen gensoruda söz aldı. Kılıçdaroğlu AK Parti vekillerini neye benzetti?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Sabah-Atv satışıyla ilgili olarak hükümetin AKP grubundan cesaret aldığını belirterek, “’nasıl olsa benim 340 tane kurşun askerim var, ne yaparsam yapayım el kaldırırlar’ diyor” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Sabah-Atv satışıyla ilgili olarak hükümetin AKP grubundan cesaret aldığını belirterek “’nasıl olsa benim 340 tane kurşun askerim var, ne yaparsam yapayım el kaldırırlar’ diyor” diye konuştu.

Meclis Genel Kurulu’nda, CHP’nin gensorusuyla ilgili önerge sahibi olarak CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu konuştu. Bir başbakanın görevleri arasında ihalelere müdahale etme yetkisi olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, geçmişte bir Başbakan’ın bu nedenle AKP’lilerin oylarıyla Yüce Divan’a gönderildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bir hükümet nasıl olur da taşeron konumuna gelir, buna Meclis nasıl izin verir. Buna müdahale etmek vicdani görevimiz değil mi?” dedi. Erdoğan’ın ihaleye müdahale ettiğini kanıtlayabileceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

”Damadı anladık, bir yerde çalışabilir. Ama çalıştı diye o şirkete ayrıcalıklar verilmesi, demokrasilerde olamaz. Özel ayrıcalık sağlandığı noktada, 'Dur' demeniz lazım. Nasıl dur diyeceğiz, 'Sayın Başbakan sen Samsun-Ceyhan petrol boru hattını ihalesiz Çalık Grubuna veremezsiniz, buna yetkiniz yok' demeniz lazım. İhalesiz veriyorsunuz. Bakın, Kuşadası'nda Mehmet Kutman ne demişti, 'Yönetmelikle değiştiremediğimiz şey için kanun çıkarırız' ve çıkarıldı. Mehmet Kutman'ın talimatıyla hükümet çıkardı. Bizim itirazlarımıza rağmen, gece yarısı bir önergeyle geçirildi. Böyle bir şeye hükümet, parlamento nasıl izin verir? Buna müdahale etmek bizim görevimiz değil mi?''

Meclis kürsüsünden elindeki “gizli” ibareli Dışişleri Bakanlığı yazısı olan bir belgeyi gösteren Kılıçdaroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in de İsrail’e gidip Çalık grubuna ihalesiz iş verilsin diye kulis yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, bir bakanın Türk işadamları için kulis yapmasının anlaşılır olduğunu ancak sadece Çalık grubu için yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Çalık Grubu için sadece başbakan ve bakanların değil yerel yönetimlerin de çalıştığını savunan Kılıçdaroğlu, Çalık grubunun devletten bürokrat alabildiğini aynı zamanda grupta çalışanların devlette görev alabildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Bu kadar siyasi iktidarla içli dışlı olan bir işadamına kalkıp da bankaları hortumlarcasına 700-800 milyon dolar parayı gözünüzü kırpmadan nasıl verdiniz? Hangi gerekçeyle, hangi ahlaki gerekçeyle verdiğinizi söyleminiz lazım. Bizim gibi sizin de buna müdahale etmeniz lazım'' diye konuştu.

“KATAR KATAR KATAR’A GİTTİLER”

Çalık Grubu için sadece Türkiye’den değil yurt dışından da para arandığını ve Katar’a gidildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Katar katar Katar’a gittiler. Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, Çalık Grubuna kredi bulmak için Katar'a gittiler'' dedi. Çalık Grubu’na Katar’dan gelen parayla ilgili de bir belge gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, "Katar'dan verilen paranın adresi neresi biliyor musunuz? Bir posta kutusu. Firma göndermiyor bir şahıs gönderiyor" dedi.

Sabah-Atv’ye ortak olan kişinin 1976 Suudi Arabistan doğumlu olduğunu belirten Kılıçtaroğlu, “Türkiye'de ikameti yok, sadece vergi dairesinde numarası var. Nasıl oluyor da Türkiye'nin en büyük medya devine ortak olan bir kişinin kimliği bu kadar gizli kalabiliyor. Bu para kimin? Katar ve Dubai'nin kara para aklama merkezi olduğunu bütün dünya biliyor. Bu kadar para, asıl sorgulanması gereken budur. Hükümet bunu AKP Grubu'ndan aldığı cesaretle yapıyor. 'Nasıl olsa benim 340 tane kurşun askerim var, ne yaparsam el kaldırırlar' diyor. Buna, 'Hayır' diyin, o zaman size AK Parti diyelim'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious