AK Partili veliller BM toplantısında

AK Partili veliller BM toplantısında.7159
  • Giriş : 22.11.2008 / 09:44:00

Parlamentolararası Birlik (Inter-Parliamentary Union-IPU) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ile AK Parti Malatya Miletvekili Mehmet Şahin, BM'de düzenlenen toplantılara katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

IPU Türk Grubu Başkanı Yılmaz, A.A muhabirine toplantıyla ilgili verdiği bilgide, Türkiye'den farklı partilerden 8 milletvekilinin merkezi Cenevre'de bulunan IPU'nun üyesi olduğunu bildirerek, birliğe ''devletlerin değil milletvekillerinin üye olabildiğini'' belirtti.

Yılmaz, dünyadaki önemli meselelerle ilgili çalışmalar yürüten IPU'nun çeşitli ülkelerde yeni kurulan meclislere destek verdiğini ve parlamenterlerin haklarını gözettiğini anlattı.

IPU'nun BM ile giderek daha yakın ilişkiler geliştirdiğini ve ortak faaliyetlerde bulunduğunu belirten Yılmaz, BM'de iki gündür düzenlenen toplantının konusunun ''barışı korumadaki yeni kavramlar ve bunlarla ilgili gelişen yeni tartışmalar'' olduğunu kaydetti.

Bu kapsamda yeni gelişen kavramlardan birinin ''koruma yükümlülüğü'' olduğunu bildiren Yılmaz, toplantıda ''insan odaklı güvenlik'' ve özellikle çatışmalarda kadınların ve çocukların korunması konularının tartışıldığını anlattı.

Toplantının ''çatışma durumlarında kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel şiddet'' oturumunda söz aldığını ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin BM Barışı Koruma operasyonlarında aktif şekilde başarıyla rol aldığını ve bu kapsamda yeni gelişen kavramları memnuniyetle karşıladıklarını söylediğini belirtti. Yılmaz, kadınların sadece çatışma durumlarında değil genel olarak toplum içinde çatışma olmayan durumlarda da güçlenmelerinin önemine işaret ettiğini kaydederek, ''Kadınlar barış zamanlarında sosyal, siyasi ve ekonomik açıdan ne kadar güçlü olurlarsa çatışma durumlarında da o derece kendilerini koruma imkanları olacaktır'' dedi.

Dünyada çatışma yaşanan bölgelerde kadınlara yönelik şiddetin bir çatışma aracı olarak kullanıldığına dikkati çeken Yılmaz, bunları planlayan ve yapanların cezalandırılmaları gerektiğini, uluslararası alanda da etik değerlerin korunmasına özel önem gösterilmesini beklediklerini belirtti.

Güvenlik konusunun da daha geniş kapsamda düşünülmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, ''Toplantıda güvenlik, özgürlük ve adalet kavramlarının birlikte ele alınması gerektiğini belirttim'' dedi.

Uluslararası terörizme karşı işbirliğinin zorunluluğuna dikkati çektiğini bildiren Yılmaz, bu ortak mücadelede işbirliği mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, konuşmasında, demokrasi, insan hakları, hukuk devletinin önemini vurguladığını, yaşanan son mali krize de atıfta bulunarak, adalet kavramı içinde Bretton Woods kurumlarının yeniden şekillendirilmesi gerektiğini ve dünyada daha dengeli bir ekonomik dağılımın olması gerektiğini anlattığını belirtti.

Türkiye'nin hem bölgesinde hem de daha geniş çevrede önemli sorumluluklar üstlenen bir ülke olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin barışı koruma gibi önemli konularda ''koruma yükümlülüğü'' gibi yeni gelişen kavramların uluslararası düzeyde tartışılmasına katılması ve kendi içinde de bu tür tartışmaları yapmasının yararlı olacağını kaydetti.

Yılmaz, IPU toplantısının tartışma ortamı fırsatı verdiğini, bu toplantıda herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

BM'de 2 gün süren toplantıda ''koruma yükümlülüğü, çatışmalarda kadın ve çocuklara cinsel şiddet kullanılması, insan odaklı güvenlik yaklaşımı, BM barış güçlerinin karşılaştığı sorunlar'' tartışıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*