AK Parti'nin dayanak yapacağı hukuki argümanlar

AK Parti'nin dayanak yapacağı hukuki argümanlar.28351
  • Giriş : 14.06.2008 / 00:54:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 23:46:28

Başörtüsü tartışmalarını geride bırakan AKP'de kapat davasıyla ilgili esasa ilişkin savunma seferberliği başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düzgün KARADAŞ'ın haberi

AK Parti'nin, bakan, milletvekilleri ve akademisyenlerden oluşan 'savunma ekibi' esasa ilişkin savunmaya son şeklini vermek için iki gündür kampa girdi. AK Parti'nin esasa ilişkin savunmasında başörtüsü dahil, esasa ilişkin mütalada yer alan iddialara tek tek yanıt veriliyor. Esasa ilişkin savunmada, ayrıca siyasi yasak talep edilen 71 kişini kişisel savunmaları da yer alacak.

Savunma argümanları

İşte AK Parti'nin savunmasında kendisine dayanak yapacağı bildirilen hukuki argümanları:

* Başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliğinin, kanun tekliflerinin birer yasama tasarrufu niteliğinde olduğu ve bu yüzden partiye isnat edilemeyeceği vurgulanacak.

* AİHM kararları, Venedik Kriterleri ve Anayasa'nın 90. maddesi birlikte incelendiğinde, kapatılma koşullarının oluşmadığı, siyasi partilerin sadace beyanlarından dolayı 'odak' haline gelmelerinin mümkün bulunduğu belirtilecek.

Laiklik toplumsallaştı

* AK Parti'nin laikliği toplumsallaştırdığı ve laikliğe aykırı eylemlerin odağı olmadığı vurgulanacak.

* Ön savunmada olduğu gibi esasa ilişkin savunmada da, cumhurbaşkanının siyasi parti kapatma davasına dahil edilemeyeceği vurgulanacak.

* AK Parti'nin eylem ve söylemlerinde şiddet unsurunun bulunmadığı, şiddetin teşvik edilmediği, böyle bir ihtimalin varsayılamayacağı anlatılacak.

* Hakkında disiplin soruşturması açılan partililerin beyanlarının delil olarak kullanılamayacağı, parti yetkililerinin benimsemediği ifadelerin odak olmada delil olarak kullanılamayacağı ilkelerine yer verilecek.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious