'AK Parti'nin henüz köşk adayı yok'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bugün itibariyle AK Parti'de kimin aday olacağıyla ilgili bir görüşün ortaya çıkmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de gazetecilerin sorularına cevap veren Abdullatif Şener'den, bugün bir gazetede yer alan "Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Sayın Başbakan'ın dışında kimsenin aday olmadığı yönündeki" sözlerine açıklık getirmesi istendi. Sözkonusu haberde, dün Sivas'ta yapılan bir toplantı öncesi ve sonrasındaki satır arası değerlendirmelerin bulunduğunu ifade eden Şener, ''İlgili yazıyı dikkatle okuyup değerlendirirseniz, benim söylediklerime atıfla ortaya çıkan sonuç şudur: AK Parti içerisinde herhangi bir kişinin Cumhurbaşkanlığına adaylığıyla ilgili bir görüş ortaya çıkmış değildir. Özet itibariyle söylediğim şey budur'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Sayın Başbakanı, Cumhurbaşkanlığına en yakın isim olarak mı görüyorsunuz?'' diye sorması üzerine Şener, şöyle konuştu: "Söylemek istediğim şey şudur; Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha önümüzde 4-5 ay var. Bu seçimler başlamadan, seçim süreci başlamadan, adaylık müracaatıyla ilgili sürece henüz girmeden. Adaylık süreci henüz başlamamıştır. Önümüzde seçimlere 4-5 ay gibi süre var. Böyle bir dönemde, mesafenin bu kadar açık olduğu bir dönemde, kimin aday, kimin aday olmadığıyla ilgili ayrıntıları tespit etmek mümkün değildir. Dolayısıyla bu bakış tarzı içerisinde benim söylemiş olduğum şey, gayet açık ve nettir. Bugün itibariyle partimizde kimin aday olacağıyla ilgili bir görüş ortaya çıkmamıştır. Dolayısıyla 'Başka biri aday olabilir mi, şu aday olabilir mi, bu aday olabilir mi?' gibi bir yaklaşım, sergilemek doğru değildir. Ama Sayın Başbakanımızla ilgili olarak, konu doğrudan doğruya kendisiyle ilgili bir durumdur. Kendisi de şu ana kadar bu konuda bir açıklama yapmamıştır. Tüm söylediklerim bundan ibarettir.''

''Ekonominin sağlığı açısından 'Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinin kısa sürede tamamlanması gerekir' diyebilir misiniz?'' şeklindeki bir soruyu ''Hayır diyemeyiz'' şeklinde cevaplayan Şener, Cumhurbaşkanlığı süreci sağlıklı giderse ekonomik dengeler açısından da güzel sonuçlar elde edileceğini kaydetti. Şener, ''Ekonomi ile ilgili beklentilerde de olumlu sinyaller gelir. 'Madem ki durum budur, şimdiden ilan eder ve bir mutabakat oluşturursak bu ekonomiye de olumlu yansır' diye bir görüşe sahip olmak doğru değildir. Neden? Çünkü tartışmayı bugüne taşımış oluruz. Bugüne taşıyacağımız tartışmanın ise faydası olmaz" diye konuştu.

Aday belirsizliğinin ekonomiyi olumsuz etkileyeceği görüşüne katılmadığını ifade eden Şener, "Bir yıl önce de Cumhurbaşkanlığı ile ilgili adaylıklardaki belirsizlikler ekonomiyi olumsuz, ya da olumlu etkiledi mi? Bir yıl öncesi ile şu an arasında ben bir fark görmüyorum'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ''Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak çıkarsa indiririz'' şeklinde sözlerinin hatırlatılması üzerine Şener, ''Türkiye bir hukuk devletidir. Anayasa ve yasalarda çıkmanın da inmenin de kuralları belirlenmiştir. Bu kurallar dışında yapılan yorumlar gerçekçi değildir. Tartışmaya da değmez'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious