AK Parti'nin kapatma davasında flaş gelişme

AK Parti'nin kapatma davasında flaş gelişme.8115
  • Giriş : 22.07.2008 / 19:32:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 19:57:40

AK Parti'nin kapatma davasında sona gelindi. Dünyanın ve Türkiye'nin beklediği tarih belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek Mahkeme heyeti, bugün saat 13.30'da toplanarak, bazı kanunların iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle açılan 10 davada ilk ve esas incelemesini yaptı.

Mahkeme heyeti, bu toplantının ardından AK Parti hakkında açılan kapatma davasının görüşülmeye başlanacağı günü belirledi.

Yüksek Mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesi raportörü Alparslan Altan gazetecilere açıkladı.

Altan, ''Mahkeme heyetimiz bugün yapmış olduğu görüşme sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında açılmış olan kapatma davasını 28 Temmuz 2008 Pazartesi günü görüşmeye başlayacağına karar vermiştir'' dedi.

Altan, davanın ne kadar sürede sonuçlanacağına ilişkin sorular üzerine, ''Belli değil. Görüşmelerin gidişatına bağlı'' diye konuştu.

''Açıklamayı neden siz yapıyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine de Altan, ''Genel sekreter vekili olduğum için'' dedi.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Yüksek Mahkeme'ye sunduğu raporunda, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın reddine karar verilmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.

 

HABER ETİKETLERİ:

AK Parti kapatıldı AKP kapatıldı AK Parti kapandı AKP kapandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*