AK Parti'nin krizden çıkış formülü netleşti!

AK Parti'nin krizden çıkış formülü netleşti!.13270
  • Giriş : 09.06.2008 / 03:20:00
  • Güncelleme : 09.06.2008 / 00:02:13

Mahkemenin tartışmalı kararı, rafa kaldırılan Anayasa değişikliğini yeniden gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi'nin tartışmalı kararı, rafa kaldırılan Anayasa değişikliğini yeniden gündeme getirdi. AK Parti taslağı sandıkla getirecek.

Erken seçim alternatifini beklemeye alan AK Parti, önceliği Yüksek Mahkeme'ye Meclis'in yetkisine müdahale imkanı tanıyan maddenin (148) değiştirilmesine verdi. Anayasa'nın 148. maddesi, mahkemenin 'görev ve yetkileri'ni düzenliyor. Anayasa paketine destek bulunamaması ve kapatma ihtimaline karşı başka bir senaryo daha gündemde. AK Parti, Yargı Reformu'nu da içine alan 'demokratikleşme paketi'ni hayata geçirebilmek için 'kurucu meclis' talebi ile sandığa gitmeyi konuşuyor.

AK Parti'nin değiştirilmesini istediği 148. madde, bir anlamda yasama ile yargı arasındaki yetki paylaşımını belirliyor. Maddeye göre, anayasa değişiklikleri Yüksek Mahkeme tarafından sadece şekil yönünden denetlenebiliyor. Denetimin ne şekilde olacağı maddede anlatılıyor. Buna rağmen mahkeme, son kararında şekil yerine 'esas'a girerek değişikliği iptal etti. Gerekçe olarak da düzenlemenin değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek laiklik ilkesine aykırı olması gösterildi.

Önceki akşam, Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), bu tezadı gidermek için 148. maddenin değiştirilmesi yönündeki görüş ağırlık kazandı. Bunun için maddenin yargının yasamaya müdahale edemeyeceği, yetki alanını daraltamayacağı şekilde yeniden yazılması düşünülüyor. Anayasa'nın 4. maddesine göre, Cumhuriyet'in laik niteliğinin değiştirilmesi teklif dahi edilemiyor. 148. maddenin ikinci fıkrasında ise şekil bakımından denetlemenin nasıl olacağı açıklanırken, 'teklif'e de bakılacağı belirtiliyor. Bu maddedeki 'teklif' ibaresinin yanlış yorumlanmasına son verilerek maddenin daha açık ve kuvvetler ayrılığı prensibine uygun bir biçimde değiştirilmesinin doğru olacağı düşünülüyor.

AK Parti, Anayasa Değişikliği adımını atmak için Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın parti liderleriyle yapacağı toplantının sonucunu bekliyor. Salı günü partilerin grup toplantılarında eğilimler ortaya çıkacak. Toptan'ın parti liderleri ile çarşamba veya perşembe günü görüşme ihtimali yüksek.

AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Ergün, farklı yorumlamalara sebep olan 148. maddenin muhakkak değiştirilmesi gerektiğini savundu. Anayasa Mahkemesi'nin 367 yorumundan dolayı yaşananlara dikkat çeken Ergün, "367'nin siyasi, ekonomik maliyeti ortada. Onu referandumla düzelttik. Ortada yeni bir durum var. 148. madde bu haliyle devam edemez. Ederse Meclis anayasa yapma tekelini kaybeder." AK Parti, başörtüsü düzenlemesinde imzası bulunan MHP'den de destek bekliyor. Ancak MHP, şu aşamada Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ve işleyişiyle ilgili yapılacak bir değişikliğe sıcak bakmıyor. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, "Böyle bir adım, ateşe benzinle gitmek olur." diye konuştu.

Bahçeli'ye 'klonlama' tepkisi: Baş ile gövdeyi ayırmak istiyor

AK Parti, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'klonlama' teklifine tepki gösterdi. Medyaya 'AKP kendini klonlasın' şeklinde yansıyan öneri, kapatma ihtimaline karşı yeni bir partinin kurulmasını içeriyor. Başbakan Erdoğan ile haklarında siyasi yasak istenen isimler dışındakilerin yeni partiye geçmesi isteniyor. Ancak bu girişim Erdoğan'ı siyaseten tasfiye planının bir parçası olarak yorumlandı. AK Parti'nin önde gelen bir ismi, "Partinin lideri, başı ile gövdesini birbirinden ayırmak istiyorlar. Bu operasyonun bir numaralı hedefinin Erdoğan olduğu ortada." değerlendirmesinde bulundu. AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Ergün ise Bahçeli'nin iç işlerine karışmasının doğru olmadığını kaydetti. Ergün, "Başka bir partinin ne yapması gerektiğine ilişkin sözler yakışık almamıştır." dedi. Diğer Grup Başkan Vekilli Sadullah Ergin de partilerinin kapatılacağına inanmadıklarını vurguladı. Bunun dışında dile getirilen değerlendirmeleri dikkate almadıklarını kaydetti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious