AK Parti'nin ne kadar parası kesilecek?

AK Parti'nin ne kadar parası kesilecek?.16326
  • Giriş : 30.07.2008 / 23:21:00

A. Mahkemesi, AKP'nin ''son yıl aldığı Hazine yardımının 1/2 oranında yoksun bırakılmasına'' karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa Mahkemesi'nin ''son yıl aldığı Hazine yardımının 1/2 oranında yoksun bırakılmasına'' karar verdiği AK Parti'ye 2008 bütçesinden 45,6 milyon YTL Hazine yardımı yapılmıştı.

Alınan bilgiye göre, Maliye Bakanlığı, AK Parti, CHP ve MHP'nin 2008 bütçesinden alacağı Hazine yardımını 10 Ocak 2008 tarihinde bu partilerin hesaplarına aktarmıştı.

2007 seçimlerindeki oy dağılımına göre, 3 parti devlet yardımına hak kazanırken, Genel Bütçe gelirleri kapsamında bu partilere yapılacak yardım miktarı da belirlenmişti.

Bu çerçevede, 2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinden seçimlerde aldıkları oy oranına bağlı olarak AK Parti'ye 45,6 milyon YTL, CHP'ye 20,4 milyon YTL, MHP'ye de 13,9 milyon YTL aktarılmıştı.

Siyasi partilere devlet yardımının, mevzuat gereği, Bütçenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 gün içinde ödenmesi gerekiyor.

-ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI-

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkındaki kararı açıklarken, şunları kaydetmişti:

''AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili açılan davanın sonucunda AK Parti kapatılmamıştır. Ancak, 6 arkadaşımız kapatılması yönünde oy kullanmış, 5 arkadaşımızdan 4'ü Hazine yardımından yoksun bırakılması sonucuna varmış, 1 kişi de reddedilmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır. Bütün bunlardan 6 arkadaşımızın kapatılma, 4 arkadaşımızın da Hazine yardımından yoksun bırakılması kararını birlikte düşündüğümüzde; siyasi partiye, Hazine yardımından, yani son yıl aldığı Hazine yardımının 1/2 oranında yoksun bırakılmasına karar verilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*