AK Parti'nin seçim beyannamesi

AK Parti'nin seçim beyannamesi .10185
  • Giriş : 23.07.2007 / 11:02:00
  • Güncelleme : 23.07.2007 / 11:14:22

Yeni dönemde tekrar iktidar olan AK Parti, bu dönem neler yapacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milletvekili genel seçiminin galibi AK Parti oldu. AK Parti yeni dönemde yapacaklarını seçim beyannamesiyle duyurmuştu ve öncelikle yeni Anayasa vadetmişti. İşte ekonomiden dış politikaya, eğitimden sağlığa AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan vaadleri...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan seçim beyannamesinde öncelikle yeni bir Anayasa vaadi var.

Toplumsal uzlaşıyla hazırlanacağı belirtilen yeni Anayasa kısa, öz ve açık olacak. Cumhurbaşkanın yetki ve konumu yeniden tanımlanacak.

Ekonomi
Yeni dönemde AK Parti'nin ekonomi hedefleri de seçim beyyanamesinde sıralandı.

AK Parti yeni iktidar dönemi sonuna kadar milli geliri 800 milyar dolara, kişi başı milli geliri 10 bin dolara, ihracatı 200 milyar dolara, turizm gelirlerini ise 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Akp'nin vaatleri arasında vergi mevzuatını sadeleştirmek de var.

İşsizlik
Yeni AK Parti hükümetinin önceliği işsizlikle mücadele olacak. AK Parti istihdam garantili meslek eğitim kurslarını yaygınlaştıracak. İşsizliğin yoğun olduğu illerde iş geliştirme merkezleri kurulacak.

Eğitim
Eğitimde atılacak adımlar da seçim beyannemesinde yer aldı. Yeni hükümet okul öncesi eğitime ağırlık verecek. Derslik sayısı artırılacak. 2023 yılına kadar zorunlu eğitim kademeli olarak 12 yıla çıkartılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious