AK Parti'nin sivil anayasa tasarısı tartışmaya açılacak

AK Parti'nin sivil anayasa tasarısı tartışmaya açılacak.10695
  • Giriş : 08.09.2007 / 16:16:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat, sivil anayasa tasarısının tartışmaya açılacağını belirtti..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "sivil Anayasa" taslağını 3-4 ay boyunca toplumun tüm kesimlerinde tartışmaya açacaklarını belirterek, "Özgürlükleri artırıcı, demokrasiyi geliştirici her talebe açık olacağız" dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, AK Parti Gaziantep İl Teşkilatını ziyaret etti.

Fırat, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin modern, demokratik, özgürlükçü, sivil bir Anayasasının hayata geçirilmesinin en önemli hedeflerinden birisi olduğunu vurguladı. Fırat, şunları kaydetti:

"Sivillerin yazmış olduğu Anayasa sivil bir Anayasa mıdır? Biz ondan önce başka sıfatları da söylüyoruz. Bu sıfatlar nedir; odağa bireyi alan, onu özgür kılan, onu hürriyetlerinin kısıtlanmasını çok zor şartlar altına getiren, özgürlüğü kısıtlamanın çok istisnai hale getirildiği bir demokratik hukuk devleti içerisinde oluşmasını sağlayacak bir Anayasayı anladığımızı söylüyoruz."

"Bu yolda yapacağımız çalışmalar tabii ki AK Parti'nin bir Anayasası olmayacaktır" diyen Fırat, "Özgürlükleri artırıcı demokrasiyi geliştirici her talebe açık olacağız. O talepleri de o Anayasanın içine koyduktan sonra Meclise teklif olarak sunacağız. Şu anda Mecliste 549 milletvekili var. 549 milletvekilinin kabul oyuyla geçse dahi o Anayasayı milletin tasdikine sunacağız. Çünkü, bu Anayasanın bu millete ait olduğunun yine milletin kendi oyuyla tasdiki ve onun özümsenmesi gerektiği kanısıyla böyle bir yöntemi uygulayacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin 1961 Anayasasının özgürlükçü bir Anayasa olduğunu hatırlatarak, "O günlerde, (bu gömlek bize bol geldi) dendi, 1968 hareketi ve ardından ihtilal oldu. Şu anda hazırlayacağınız Anayasada böyle bir ihtimal olabilir mi?" sorusu üzerine Fırat, dünyanın çok değiştiğine ve 3. kuşak özgürlükler geldiğine işaret etti.

Fırat, 1961 Anayasasının parlamenter sistemin tipik Anayasalarından birisi olduğunu belirtti.

Fırat, şöyle dedi:

"Çıkacak olan bu taslak 1961 Anayasanın önünde olan bir taslak olacaktır. Parlamenter sistemi esas alan, ama özgürlükler yönünden, demokrasi yönünden bence 1961 Anayasasının da önünde olması gereken bir Anayasa olması lazım. Çünkü, neredeyse yarım asır geçmiş. Ve yarım asır daha da 1961 Anayasasına giderse o biraz gericilik olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious