AK Parti'nin siyaset akademisi başladı

AK Parti'nin siyaset akademisi başladı.7245
  • Giriş : 02.02.2008 / 15:45:00

AK Parti Araştırma Geliştirme (AR-GE) Başkanlığı tarafından hazırlanan Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı, Samsun'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplam 20 ilde geleceğin ilkeli, bilinçli, bilgili ve eğitimli siyasetçilerini yetiştirmek, temiz siyaset anlayışını yaygınlaştırmak amacıyla yapılan programa vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Parti il başkanlığından alınan bilgiye göre aşırı yoğunluk sebebiyle 4. etabının kayıtlarının dolduğu öğrenildi.

Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı'nın açılış töreni, Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri'nde yapıldı. Partililerin büyük ilgi gösterdiği törende konuşan AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, Türkiye'nin dünya genelinde 16. büyük ekonomiye sahip olduğunu hatırlatarak, ilk 10 arasına girmeyi hedeflediklerini kaydetti. Bu hedefi yakalamak için yerel yönetimler programına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Demir, "Siyaset akademisi ve yerel yönetimler programıyla verilecek eğitimler, bu hedefimizi daha erken zamanda yakalamamıza yardımcı olacak. Katılanlara özgüven sağlayacak olan eğitimler, toplumun tapusudur, kaydıdır, tescilidir. Ekonomik büyüklük bakımından ülkeler, ilk 10'a nasıl girebildiyse, bunu nasıl başarabildiyse bizde yapabiliriz. İşte yerel yönetimler programı, bize bunu sağlayacak." dedi.

Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı'nı önemsediğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise 24 yıllık devlet tecrübesinde, devletin bütün işleyişini, iç mekanizmalarını bildiğini zannederken program sayesinde bu tecrübenin yetmediğini gördüğünü ifade etti. Herkesin bu eğitimlere katılması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Siyasetle uğraşacak kişilere alt yapı kazandıracak bu eğitimleri destekliyorum. Hatta sırtımıza alıp taşımamız lazım. Bu konuda eksikliklerimizi gidermemiz gerektiğini düşünüyorum. Eğitimi almış kişilerin, siyasette kendilerine özgüven kazanmış olacaklarlarına inanıyorum." diye konuştu.

AK Parti Samsun İl Başkanı Ali Akyüz de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 3 kasım seçimleri öncesinde söylediği, "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sözünü hatırlatarak, siyaset akademisinin bunun bir örneği olduğuna değindi. Akyüz, bilinçli bir toplum ve birey olmak adına projenin önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Eğitimler hakkında bilgi veren AK Parti Samsun İl Başkanlığı Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Program Koordinatörü Ahmet Pala ise, bu eğitimlerin katılımcılara büyük fayda sağlayacağını vurguladı.

2.5 aylık periodlarla 1 yıl sürecek olan eğitim döneminde Türkiye'nin siyasal, toplumsal ve idari yapısı, belediyecilik anlayışı, toplum önünde etkili konuşma, yerel yönetim ve siyaset, Türkiye'de belediyeciliğin tarihi, belediyelerin görev ve yetkileri, etkili iletişim ve beden dili, belediyelerde mali yönetim, yerel seçimlerde seçmen eğilimleri, yerel seçimlerde propaganda teknikleri, kentleşme ve kent sosyolojisi ekseninde Türkiye'de kentleşme sorunları ile liderlik sanatı gibi dersler verilecek. Törende, ilçe ve belde belediye başkanları, kadın kolları ve gençlik kolları üyeleri de hazır bulundu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious