AK Parti'nin sözlü savunmasını yapacak isim kim?

AK Parti'nin sözlü savunmasını yapacak isim kim?.9906
  • Giriş : 19.06.2008 / 16:53:00

Anayasa Mahkemesi 3 Temmuz 2008 Perşembe günü AK Parti'nin sözlü savunmasını dinleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından Swiss Otel'de düzenlenen 'Kadın ve Katılım: Sorunlar ve Çözümler' konulu programa girişinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kapatma davasında, AK Parti'yi Anayasa Mahkemesi'nde siz mi savunacaksınız' şeklindeki soruyu cevaplayan Çiçek, 'Günü geldiğinde belli olur. Benim adım geçiyor' şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Çiçek, 'TÜSİAD'ın yeni Anayasa önerisini nasıl değerlendiriyorsunuz' yönündeki soruya ise şu şekilde cevap verdi: "Geçtiğimiz yıl da yeni Anayasa gündeme geldi. seçim beyannamemizde vardı. Türkiye'nin 82 Anayasası ile sorunlarını çözmeye imkan bulamadığını köklü reformları bu Anayasa'daki hükümler nedeniyle yerine getiremediğini ifade ettik. Dolayısıyla sivil toplum kuruluşlarının da geçmişte bu yönde talepleri oldu. TOBB, Hak-İş, TÜSİAD ve meslek odalarının yeni bir Anayasa talebi oldu. Biz bu talepleri karşılamak için 2007 seçimlerine giderken seçim beyannamemize bunu koyduk. Bu konuyla ilgili bir taslak metin hazırlamıştık. Ancak, bu metin daha parti tarafından incelenip kamuoyuna duyurulmadan ithamlar başladı. 'Nereden çıktı' dercesine.

Şimdi TÜSİAD'ın böyle bir konuyu gündeme getirmesi, aslında bizim bu konuya ne kadar öngörüyle baktığımız, ne kadar doğru ve gerçekçi baktığımızın da bir anlamda kanıtıdır. Demek ki yeni bir Anayasa ihtiyacını herkes dillendirmeye, değerlendirmeye çalışıyor. Bizim yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Ama biz bunu yaptık diye itham edildik. Hatta o Anayasa taslağından dolayı da, 'Anayasal düzeni değiştiriyor' diye ithamlar yapıldı. Kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum. Tabiatıyla bu çalışma önemlidir. Takdir edilir. Öbür taraftan da bir kısım meslek örgütlerinin Anayasa taslağıyla ilgili çalışmaları oldu. TOBB başta olmak üzere 7-8 meslek örgütünün bu sürece katkı sağlamak için çalışmaları oldu. Bunların birbirinden kopuk olmaması lazım. Aksi halde bu işi baştan reddetmiş oluruz. Terk etmiş oluruz. Çünkü, bize yöneltilen itirazların benzerleri, kendilerinin bize yönelttiği itirazları, kamuoyu da kendilerine yöneltmiş olur. Önemli çalışmaları ahenkli bir şekilde yürütmek lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious