'AK Parti'nin tek alternatifi MHP'dir'

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti iktidarının sayısal çoğunluğa rağmen muktedir olamadığını, 60. hükümetin mutlaka MHP olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin büyük kuşatma altında ve etnik tuzakla karşı karşıya bulunduğunu belirten Bahçeli, "Ülkemizin bütün milli ve manevi değer hükümleri tartışılmaya başlandı. Başta cumhuriyetin temel nitelikleri olmak üzere, ülkemiz bölünme tehdidiyle karşı karşıya getiriliyor. Böyle bir ortamda Türkiye'nin dönüm noktasında bulunan bir ülke olarak MHP'nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi için kongreler yapıyoruz." dedi.

Yılların birikimi sosyal ve ekonomik meselelerin çözümünde koalisyonların başarılı olamaması üzerine 3 Kasım 2002'de hiçbir siyasi partiye nasip olmayan bir çoğunlukla AK Parti'nin tek başına iktidara geldiğini ifade eden Bahçeli şöyle konuştu: "Ülkede siyasi bir iktidara ihtiyaç hissedildiği bir dönümde AK Parti iktidarı siyasi istikrar açısından beklenti içine girilmişken, 367 milletvekiliyle meclise girmesine rağmen, 3,5 yıl içinde önemli hiçbir çalışmaya imza atamadı. İktidar oldular olmasına da muktedir olamadılar. Böyle bir süreç içerisinde ekonomide sat kurtul, milli davalarda da ver kurtul anlayışıyla tüccar siyaset yaklaşımıyla 'her şeyde bir adım önde olacağım' anlayışıyla, kazan kazan yöntemiyle 58 ve 59. hükümet dönemlerini bir değerlendirdiğimizde Kıbrıs'ta, üniter yapımızda milletimizn birliği ve dirliği tehdit altına alındı. Bunlara artık dur demeliyiz."

Bahçeli, AK Parti'nin her şeyin en iyisini biz yaparız anlayışıyla hareket ettiğini kaydederek, zor şartlar altında 129 milletvekiliyle meclise geldiklerini, o günkü şartlar içinde en uygun olduğuna inandıkları 57. hükümeti oluşturduklarını, koalisyon şartları içinde çok güzel bir hizmet yaparken, baskılara boyun eğmek zorunda kalarak seçim kararı aldıklarını söyledi.

Kongre salonundan AK Parti'ye seslenen Bahçeli, "129 milletvekiliyle başörtüsünü çözemedik. Kur'an kursları için yeni bir yasayı uygulamaya koyamadık. Abdullah Öcalan canisini asamadık. 6. madde ile örtülü bir affın içindesiniz. Biz 129 milletvekili ile yapamadık, 367 milletvekiliyle sen niye yapamıyorsun? Şimdi de milleti germeye devam edip, Cumhurbaşkanlığını algılıyorsun. Meclis'teki çoğunluğunla bunu da başarabilirsin. Seçime 1 yıl daha var. Zamanı gelmeden acaba kim olacak diye kozlarını ileri sürüyor, sonra da benim niyetim yok diyorsun." dedi.

Türkiye'nin üzerinde oyunlar oynandığını 'Sevr'in hortladığını, Lozan'ın delindiğini dile getiren Bahçeli, "Kuşatılan, bölünmek üzere olan bir Türkiye var. Böyle bir Türkiye'de; cumhuriyetin temel nitelikleri, toprak bütünlüğünü koruyarak geleceği belirleme içerisindeyiz. Bugünkü iktidar sadece bu değerleri tahrip etmekle kalmıyor işçisi, emeklisi, memuru ve her türlü tarım çiftçisini perişan ederek, azarlayarak, sadece ve sadece kendi yandaşlarına koruyarak ülkeyi bataklığa sürüklüyor. Hortumları kestim diyordu, ihtal borularla ülkeyi sömürüyor. Bunlara dur demenin zamanı geldi." diye konuştu.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını da isteyen Bahçeli, "Kaldır dokunulmuzlakları gel karşımıza bak hesap nasıl sorulacak. Eğer kaldırmazsan, nasip olur iktidar olursak, Brüksel'den evvel uğrayacağın yer yüce divan olacak. Şayet Cumhurbaşkanı olursan, yasa değişikliğiyle yine yüce divana gideceksin. Bundan kaçar kurtuluşun yok." şeklinde konuştu.


"AK PARTİ'NİN ALTERNATİFİ MHP"


Ülkede mutlaka bir onarım hükümetine ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Bahçeli, partilileri seçime hazır olmaya çağırdı. Bahçeli, "AK Parti'nin henüz iktidardan düşebilecek bir oy kaybı gözükmüyor. Mutlaka iktidardan uzaklaşacak ve bir oy kaybına uğrayacak. Herkes onlardan hesap görecektir. Fakat yerine kim gelecek henüz bu belli değil. Bir gri bulut var. O belirsizliğin içinde 'MHP' denilen bir işaretle bize doğru yaklaşılıyor. Onun için net ifade ediyorum; Türkiye'nin kurtuluşu AK Parti'den kurtumaya bağlıdır. Alternatif ise tektir. O da Milliyetçi Hareket Partisidir." diye konuştu.


"ÜLKÜCÜLERİN YERİ SOKAK DEĞİL, İKTİDARDIR"


Bahçeli, kendilerini MHP'den daha fazla milliyetçi zannederek tahrik edenler olduğunu, bunlara karşı duyarlı olmaları gerektiğini söyledi. Bahçeli, "25 yıldan beri varlığı belli olmayan bazı insanlar, Kuvayi Milliye, ülke bütünüğü vb. gibi uyduruk bir sürü sıfatla aramıza girmeye çalışıyorlar. 'Neredesiniz, sokakları PKK'lılar kapladı' diye sizleri tahrik ediyorlar. Bu tür yaklaşımlarla aranıza girenler, sizi sokağa davet edenler sizi sevenler değil. Böyle bir yolla kendilerine bir çıkar arıyorlar. Bunların kökü nereye dayanıyor, gelecekte hep beraber göreceğiz. Ülkücü nerede? diye soranlara söylüyorum. Biz sokakta değil, iktidarda olacağız."

Son olarak partililere de seslenen Bahçeli, "İster baskın, ister erken, ister zamanında olsun bu ülke mutlaka AK Parti'den kurtulmalıdır. Ama yerine bu tahribatı önleyecek bir onarım hükümetine ihtiyaç vardır. Bu onarım hükümeti de MHP'dir. Buna inanalım, ona göre çalışalım." diye konuştu.

Bahçeli konuşmasının ardından Trabzonspor Taraftarlar Derneği kendisine üzerinde ismi yazılı 61 numaralı Bordo-Mavili formayı hediye etti. Memnun kalan Bahçeli, "Bir Beşiktaşlı'ya Trabzonspor forması da çok güzel yakışıyor." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious