Ak Parti'nin yeni genel merkezi basına tanıtıldı

  • Giriş : 12.06.2007 / 17:57:00

Erdoğan, AKP'nin yeni genel merkezinin, ''mevcut koşullar göz önünde tutularak'' yarın açılacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin yeni genel merkezinin, ''mevcut koşullar göz önünde tutularak'' yarın sade bir törenle açılacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen ile birlikte, haber ajansları, gazete ve televizyonların temsilcilerine, yarın resmi açılışı yapılacak partinin yeni genel merkezini tanıttı.

Tanıtıma, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Şaban Dişli, Dengir Mir Mehmet Fırat, Bülent Gedikli, Hayati Yazıcı, Necati Çetinkaya ve Nükhet Hotar Göksel de katıldı.

Medya temsilcileriyle birlikte binayı gezen Erdoğan, toplantı odasında genel merkez binası hakkında bilgiler verdi.

Mevcut genel merkezin artık ihtiyaçlara cevap vermemesi nedeniyle yeni genel merkeze ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Erdoğan, mevcut genel merkezde kadın ve gençlik kollarının yer sıkıntısı nedeniyle bulunmadığını, kiralık binada faaliyet gösterdiklerini anımsattı.

Yeni genel merkezde, kadın ve gençlik kollarının da yer alacağını belirten Erdoğan, parti etkinliklerinin de bundan sonra genel merkezde yapılacağını ifade etti.

Yeni genel merkezde tüm birimlerin bir arada bulunmasını istediklerini, bu nedenle yeni genel merkezin arazisini satın aldıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, Nisan 2006'da temeli atılan yeni genel merkezin 13 ay gibi kısa bir zamanda tamamlandığını söyledi. Erdoğan, ''Bu bizim tüm yatırımlarda olduğu gibi hızımızı gösteriyor'' dedi.

Erdoğan, tanıtımını yaptığı yeni genel merkezin açılışının il başkanları ve 550 milletvekili adayının katılımıyla yarın yapılacağını bildirdi.

Erdoğan, ''Sade bir açılış olacak herhangi bir etkinlik söz konusu değil. Mevcut şartları da göz önünde tutarak böyle bir açılış planladık. Sadece kurdele keseceğiz'' diye konuştu.

Yeni genel merkez binasında ihtiyaca göre projelendirme yaptıklarını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin en büyük partisi olarak nitelediği AK Parti'nin, ulusal ve uluslararası alandan gelen misafirlere hizmetlerini modern binalarında göstermek istediklerini dile getirdi. Binayı buna göre planladıklarını belirten Erdoğan, yeni genel merkezde de eski genel merkezdeki mevcut personelin istihdam edileceğini, başka personel alınmadığını ifade etti.

''AKILLI BİNA''

Yeni genel merkezin, ''akıllı bina'' şeklinde yapıldığını anlatan Erdoğan, partinin vereceği kokteyllerin de 600-700 kişiye kadar yeni genel merkezde yapılabileceğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, eski genel merkezinde aynen kalacağını ve siyaset akademisine dönüştürüleceğini bildirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

''İstiyoruz ki, Türkiye'de siyasetin okulu üniversitelerde farklı şekilde var. Ancak, teori-pratik buluşmasını yapan bir uygulaması yok. Burada, pazartesi, çarşamba, cuma olmak üzere önce kadın ve gençlik kollarımızdan başlayıp eğitim verilecek. Siyaset, ekonomi, kültür gibi konularda eğitim verilecek.

Bu enstitüde, bu akademide verilen eğitim, kurumsallaşmamızın sağlanmasında en önemli adım olacak. Akademisyenler ve medya mensupları gibi alanlardaki uzmanları davet edip burada ders verdirmeyi planlıyoruz.''

AYNI ANDA BİRDEN FAZLA BASIN TOPLANTISI

Başbakan Erdoğan, yeni genel merkezin terasını özellikle yaz mevsiminde değerlendirmek istediklerini, büyük salonların da resepsiyonlar için değerlendirileceğini kaydetti.

Yeni genel merkezde aynı anda birden fazla basın toplantısının yapılabileceğini, uluslararası toplantıların gerçekleştirilebileceğini anlatan Erdoğan, en az üç dilde de simultane tercüme yapabilecek sistemin de bulunduğunu belirtti.

Parti birimlerinin yeni binada daha rahat çalışma imkanına kavuşacaklarını belirten Erdoğan, genel başkan yardımcılarının da yardımcıları ile birlikte aynı mekanda çalışabileceklerini dile getirdi.

Genel Başkan danışmanlarının odalarının bulunacağını kaydeden Erdoğan, ''İstediğim zaman kendileriyle görüşme fırsatı bulacağım'' dedi.

AK Parti'nin yeni genel merkezinin ''Selçuklu mimarisi'' özelliklerini taşıdığını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Ankara'nın Selçuklu'nun bir merkezi olması sebebiyle böyle bir adım attık. Özellikleriyle Selçuklu mimarisine benzeyen bir bina yapmak istedik'' dedi.

Yeni genel merkezin ''çevreci'' bir anlayışla yapıldığını da ifade eden Erdoğan, yeni genel merkezin arsası hariç 35 milyon YTL'ye mal olduğunu bildirdi.

Başbakan Erdoğan, yaptığı bilgilendirmenin ardından, sözü Mimar Can Gökoğuz'a bıraktı. Gökoğuz, AK Parti yeni genel merkezinde 37 bin 500 metre kare kapalı alan bulunduğunu, otopark ve teknik mekanların da 15 bin metre kare olduğunu dile getirdi.

Yeni genel merkezin 4'ü zemin altı, 10'u zemin üstü olmak üzere, zemin ile birlikte 15 kattan oluştuğunu kaydeden Gökoğuz, binada 470 kişilik de konferans salonu bulunduğunu bildirdi.

Yemek salonunun 350-500 kişiye yemek verilebilecek şekilde düzenlendiğini kaydeden Gökoğuz, Cumhuriyetin ilk yıllarından alıntılar olmakla beraber, Selçuklu döneminden alınan formlarla binanın yapıldığını söyledi.

''Sade, yalın, fonksiyonu esas olan bir çalışma yaptık'' diyen Gökoğuz, sanatsal ögelere de önem verdiklerini bildirdi. Gökoğuz, genel merkezde İsmail Acar, Adnan Çoker, Erol Akyavaş gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğunu ifade etti.

''SİYASİ DEPREME DAYANIKLI''

Başbakan Erdoğan, bilgilendirmenin ardından, medya temsilcilerine binayı gezdirdi.

Binanın terasında Ankara manzarası seyredilirken, medya temsilcileri, Başbakan Erdoğan'a, CHP Genel Merkezine komşu olunduğunu hatırlattı. Erdoğan, ''Siz CHP Genel Merkezi'ni ziyaret ettiniz. Buradan yararlandınız mı?'' sorusu üzerine, ''CHP'liler, 'Gezip görebilirsiniz' dediler. Arkadaşlarımız da gezdiler'' dedi.

Erdoğan, medya temsilcilerine konferans salonunu da gezdirdi. Burada, yeni genel merkezin temelin atıldığı günden bugüne kadar yapım aşamasını anlatan bir film gösterildi.

Zaman zaman medya mensupları ile şakalaşan Başbakan Erdoğan, ''Bina depreme dayanıklı mı?'' sorusuna, ''Dayanıklı'' yanıtını verdi. Erdoğan, ''Siyasi depreme dayanıklı mı?'' sorusu üzerine de, ''Hepsine dayanıklı'' dedi.

Başbakan Erdoğan'a, yeni genel merkezin tanıtımında, binanın dış cephelerinde, duvarlarında ve koridorlarında yoğun olarak kullanılan iç içe geçmiş iki kareden oluşan ''8 Köşeli yıldız'' motifi ile ilgili sorular da soruldu. Başbakan Erdoğan, 8 köşeli yıldızın ''Selçuklu'' motifi olduğunu ve ''adalet'' anlamı taşıdığını söyledi.

Medya mensupları, Başbakan Erdoğan'a, yeni genel merkezde Selçuklu mimarisinin yanında Osmanlı döneminden izler olup olmadığını da sordular. Temsilcilere olumlu yanıt veren Erdoğan, Osmanlı fermanlarını buna örnek olarak gösterdi.

Medya mensuplarına kapalı garajı da gezdiren Başbakan Erdoğan, garaja 250-400 aracın park edebileceğini ifade etti.

Televizyon takip merkezini de tanıtan Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan, 3'ü yabancı olmak üzere 48 televizyon kanalının aynı anda takip edilebildiği merkezin ardından, medya temsilcileri ile birlikte yemekhaneye indi. Mutfağa girerek incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, daha sonra medya temsilcileri ile birlikte öğle yemeği yedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious