AK Parti'nin yeni yüzleri

AK Parti'nin yeni yüzleri.4601
  • Giriş : 31.05.2007 / 00:09:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 00:21:30

Zaman Ankara Yayın Temsilcisi Mustafa Ünal, AKP'nin yeni yüzlerini yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Siyaset Ankara'dan Anadolu'ya kayacak, mitingler başlayacak, meydanlar şenlenecek.

22 Temmuz seçimlerinin oldukça renkli geçeceği ortada, pazartesi günü milletvekili listeleri belirlendikten sonra siyaset Ankara'dan Anadolu'ya kayacak, mitingler başlayacak, meydanlar şenlenecek.
Mutlaka dikkatinizi çekiyordur sağdan sola, soldan sağa geçişler hiçbir dönemde bu kadar keskin ve yoğun yaşanmamıştı. Yarın sandığa giderken seçmenin de bir parça kafası karışacak, yıllardır sağda bildiği bir isim sol partinin listelerinde arz-ı endam ederken sol yelpazedeki kimi isimler de sağ partilerin adayı olarak karşısına çıkacak çünkü.

Merkez sağın potansiyel lider adaylarından Demirel ailesinin damadı İlhan Kesici geçen hafta, CHP saflarına katılmış, Türkiye'yi 6 okun önünde selamlamıştı. CHP'nin, bir ara parti yöneticisi de olmuş etkin isimlerinden Ertuğrul Günay ve Haluk Özdalga'nın AK Parti'ye dönük ilgisi dün Meclis'te katılımla sonuçlandı. AK Parti'nin yeni yüzleri bu iki isimle sınırlı değildi. Daha önce değişik partilerde siyaset yapan Mehmet Sağlam, Reha Çamuroğlu, Erdal Kalkan da tercihini AK Parti'den yana kullandı.

Doğrudan Başbakan Erdoğan'ın devreye girerek AK Parti'ye kazandırdığı bu isimlerin milletvekili listelerinin ön sıralarında yerlerini alacakları kesin. Bu keskin geçişlerin yaşandığı transferleri nasıl değerlendirmek lazım? Yakın mahalde dolaşanlarla daha uzaktan gelenleri ayrı ayrı kritiğe tabi tutmak gerekir. Siyasetin sol çizgisinde öne çıkmış Ertuğrul Günay ile Haluk Özdalga'nın AK Parti'ye epey uzaktan geldiği ortada.

Bu kuşkusuz onlar için kolay olmadı. Seçimlerin öncesinde parti değiştirmelerini çevrelerine anlatmakta hayli zorlanacaklarını sanıyorum. Ama unutmamak lazım ki, her iki ismin de CHP'de aktif siyasete devam etme imkânı kalmamıştı. Günay bir siyasi figür olarak sivrilmiş olsa da 1980 sonrası milletvekili listelerinin önlerinde hiç yer alamadı. Haluk Özdalga da farklı değil, bir ara 'Bülent Ecevit'in prensi' diye nam saldı; ancak hiç milletvekili olamadı. Bu yönüyle İlhan Kesici'den ayrıldıkları söylenebilir... Kesici, Demokrat Parti'nin kapıları ardına kadar açıkken yönünü CHP'ye çevirdi. Her iki taraftaki transferleri karşılaştırmak doğru olmaz. CHP Kesici'nin üzerinden toplumun merkezine doğru açılım yapamaz; ama AK Parti, Günay ve Özdalga ile siyasetin merkezine doğru hatırı sayılır düzeyde ilerleme sağlar. Buna Reha Çamuroğlu'nu da ilave etmek lazım.

Yeni yüzlerin AK Parti'ye oy değil siyasi getirisinin olacağını düşünüyorum. Toplumun merkezine iyice yerleşen AK Parti, aynı çapta başarıyı Ankara siyasetinde sergileyemedi. İçinden çıktığı siyasi geleneğin etkisiyle toplumun değişik kesimlerinde AK Parti'ye yönelik 'önyargı ve kuşkular' tümüyle dağıtılamadı. En azından kamuoyunda böyle bir algılama var. Aslında dört buçuk yıllık iktidarı süresince olağan çizgi izleyen, reform niteliğinde icraatlara imza atan AK Parti, kendisini anlatmakta ciddi güçlükler yaşadı. Açıkçası bazı çevrelere sesini duyurmakta, mesajını ulaştırmakta zorlandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi süreciyle başlayan olağanüstü süreçte yaşamakta olduğumuz bazı sıkıntıların temelinde 'Doğru anlaşılamamak, kendini anlatamamak' var. Ertuğrul Günay ve Haluk Özdalga gibi isimlerin AK Parti'nin doğru anlaşılmasına ve sesinin daha uzaklara ulaşmasına olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. Tabii AK Parti'nin de bu transferlere milletvekilliğinin ötesinde misyon yüklemesi gerekir. Bugün demokrasi paydasında buluşmaları önemli merhale, arkası gelmeli. Yoksa dışarıdan birkaç ismi milletvekili yapmasının dışında anlamı olmaz. Başbakan Erdoğan'ın her biriyle iki üç kez uzun değerlendirme yapması transferlerin misyonu olacağını gösteriyor. partilerin yeni yüzleri bunlarla sınırlı değil, birkaç gün içinde başka isimler de gündeme gelecek...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious