AK Parti'ye Trabzon'dan 43 aday

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Trabzon’dan milletvekili olabilmek için Adalet ve Kalkınma Partisi’ne(AK Parti) 4’ü bayan toplam 43 kişi müracaat etti. Adaylar bugün görücüye çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

22 Temmuz’da yapılacak genel seçimler öncesi AK Parti’den milletvekili olabilmek için aday adaylarının müracaatları dün gece itibariyle sona erdi. Genel seçimlerde toplam 8 milletvekili çıkartacak olan Trabzon’da, iktidar partisi milletvekili olabilmek için 4’ü bayan toplam 43 kişi müracaatta bulundu. Müracaatların 26’sı Trabzon il başkanlığına, 17’si ise genel merkeze yapıldı.

Meclisteki görüşmeler nedeniyle Ankara’da bulunan milletvekilleri Asım Aykan, Aydın Dumanoğlu ve Cevdet Erdöl dışındaki tüm aday adayları bugün Zorlu Grand Otel’de bir araya geldi. Yemekli istişare toplantısına Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, milletvekilleri Kemalettin Göktaş, Mustafa Cumur ve parti yetkilileri katıldı.

İlk olarak söz alan AK Parti Trabzon İl Başkan Vekili Erdoğan Beder, milletvekilliği için müracaatta bulunan tüm aday adaylara hayırlı olsun dedi. seçim tarihinin yakın olması nedeniyle milletvekili listesinin merkez yoklaması ile yapılacağını ifade eden Beder, "Genel merkez tarafından Türkiye’nin 81 ilindeki milletvekilleri adayları genel merkez temayülüyle belirlenecek. Fakat bundan önce teşkilatların da görüşleri alınacak. Bu amaçla 20 Mayıs Pazar günü 19 Mayıs Salonu’nda toplam 3 bin 346 teşkilat mensubunun katılımıyla temayül yoklaması yapılacaktır." diye konuştu.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da Türkiye’nin seçim sürecine girdiğini ve parti olarak bu seçimden zaferle ayrılmaları gerektiğini söyledi. AK Parti’nin iktidarı döneminde inanılmaz işlere imza attığının altını çizen Bakan Özak, "Bu başarımızın altındaki en önemli etken halkın desteğidir. Biz insan eksenli partiyiz, din partisi değil." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin son dönemlerdeki eylemleriyle iki farklı Türkiye oluşturmaya çalıştığını dile getiren Özak, "Alanlarda iki Türkiye var demek çok tehlikeli. Fakat tek Türkiye var. Herkes tek Türkiye için çalışıyor. Demokrasinin olabilmesi için halkın iradesinin meclise yansıması gerekiyor." diye konuştu. Özak, konuşmasında aday adaylarına da seslenerek, "Milletvekili olabilmek için 43 kişinin adaylık için müracaat etmeleri bir zenginliktir. Herkes kendisinin aday olabilmesi için gayret gösterecek. Fakat benim de yer aldığım 43 kişi arasından sadece 8 kişi seçilecek. Fakat her aday seçim sonuna kadar kendisi milletvekili adayıymış gibi çalışacaktır." diye konuştu.

Aday adayları arasında yer alan bayanlar ise, en az bir kişinin listeye girmesi gerektiğini belirttiler. Trabzon AK Parti’den milletvekili olabilmek için müracaat eden bayan adayların isimleri şöyle: Safiye Seymenoğlu, Güler Kanca Durmuş, Ayşe Sula Köseoğlu, Zübeyde Kamber.

Bu arada Bakan Özak’ın konuşması sırasında Milletvekili Kemalettin Göktaş’ın yemek yemesi salondakilerin tepkisine neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious