AK Parti'ye 9 yeni katılım

AK Parti'ye 9 yeni katılım.15166
  • Giriş : 01.06.2007 / 13:13:00
  • Güncelleme : 01.06.2007 / 14:04:15

Erdoğan, AKP'ye katılan yeni isimleri grup toplantısında tek tek tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özgeçmişleri Başbakan Erdoğan tarafından okunan yeni partililer, kürsüye çıkarak birer konuşma yaptı. Partiye katılan eski bakanlardan Bayburt bağımsız milletvekili Ülkü Gölap Güney, Antalya'da bulunduğu için grup toplantısına katılamadı.

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Anayasa Profesörü Zafer Üskül, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Hamza Yerlikaya, Türk Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç, yapımcı Osman Yağmurdereli, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Zeynep Dağı, Fazilet Dağçı Çığlı, 20 ve 21. dönem Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya, Prof. Dr Yusuf Ziya İlbeç'e AK Parti'nin rozetini taktı. Kürsüde konuşan Zeynep Dağı ile Yusuf Ziya İlbeç'in gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, "AK Parti'nin fikirlerine inandığım için buradayım. Türk sanayisinin AK Parti ile atılım yaptığı ve yapacağı için buradayım. Bundan sonra yapacağımız şey ülkeme hizmet etmek olacaktır" diye konuştu.

Eski Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya, "Ben de hukukun ve demokrasinin yeniden inşaası için buradayım. Birikimimi güzel ülkeme büyük milletime hizmet etmek için buradayım" şeklinde konuştu.

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç, Türkiye'nin herşeyden önce sivil demokrasiye ihtiyacı olduğnu belirterek, "Toplumun e-muhtıraya değil e-sağlığa ihtiyacı var. Ben bir sağlık çalışanı olarak yıllarca bunu gördüm, içinde yaşadım. Silahlı güçle sivil siyaset yapılamaz. Kimse AK Parti'yi ötekileştiremez. AK Parti halkın içinden gelenlerin ve halkın partisidir. Ben de bu yüzden buradayım" dedi.

Anayasa profesöru Zafer Üskül, Türkiye'nin halen 12 Eylül'ün Anayasası ile yönetilen bir ülke olduğunu hatırlatarak, siyasal kararların ve tercihlerin Meclis çatısı altında alındığını kaydetti.

Başka aktörlerin buna müdahale etmesinin demokratik ülkelerde olamayacağını dile getiren Üskül, "Demokrasi mücadelesi aynı zamanda laiklik mücadelesidir. Hukuk devleti alanında hala çok büyük eksiklikler var. Anayasa'da hangi maddeyi ele alsanız, farklı yorumlanma imkanı var. Bu konuda da çalışmalar yapmak gerekiyor" diye konuştu.

Hamza Yerlikaya, "Ben de bu uzun süreli yolculukta aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Hizmetlerini gördüğüm için, halkıma hizmet etmek için. İnşaallah Cenab-ı Allah yardımcımız olur" dedi.

Yapımcı Osman Yağrmurdereli, AK Parti'ye katılma kararı almasında 27 Nisan gününün etkili olduğunu söyledi.

Babasının 'Bu Meclis kapanmasında ne olursa olsun' vasiyeti olduğunu belirten Yağmurdereli, babasının bu ülkenin mutluluğu için çalıştığını kendisininde bu prensşplerle çalışacağını söyledi.

Yağmurdereli, "4.5 yılda büyük hizmetlerde bulunmuş bir camiada bulunmanın gururunu yaşıyorum. Ben Sivas'ta Başbakan'ınımızın yanında olamadım. Ama 2 kapılı bir handa gece gündüz birlikte yürümeye varım diyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious