AK Parti'ye 'AKP' demek hukuksuzluk

AK Parti'ye 'AKP' demek hukuksuzluk.11400
  • Giriş : 06.06.2009 / 08:45:00

Kılıç, Başbakan'ın 'AKP diyen edep dışı davranıyor.' sözünü eleştiren muhalefete tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'AK Parti' ibaresinin partinin tüzüğünde olduğunu belirten Kılıç, "Başka kısaltmalar yapmak, bir hukuk metni olan parti tüzüğünü yok saymaktır." dedi. Türk Dil Kurumu da 'AK Parti' ifadesinin kısaltmalarla ilgili kurallara aykırılık göstermediğini bildirdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'ye 'AKP' diyenleri edep dışı davanmakla suçlaması üzerine başlayan tartışma sürüyor. Erdoğan'ı ağır bir dille eleştiren muhalefete tepki gösteren AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, 'AKP' diyenleri hukuka riayet etmemekle suçladı. Siyasî partilerin kendi isimlerini nasıl kısaltacakları konusunda özgür olduğunu dile getiren Kılıç, "Biz de AK Parti'yi seçtik ve benimsedik. Parti tüzüğümüze de koyduk. Başka kısaltmalar yapmak, bir hukuk metni olan parti tüzüğünü yok saymaktır." dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'ne 'AK Parti' denilmemesini ilk kez Emin Çölaşan gündeme getirmişti. Çölaşan, 2002'de Hürriyet'te yer alan yazısında "AKP için 'AK Parti' demek tamamen yanlış. Ama parti yönetimi ile yandaşları 'AK' sözcüğünden yarar umduğu için böyle kullanıyor." ifadelerini kullanmış; AK Parti kısaltmasını kullananların partinin propagandasına alet olduğunu iddia etmişti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Mercan ise o dönem Çölaşan'a gönderdiği cevapta, "Adalet ve Kalkınma Partisi olarak 14 Ağustos 2001 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na verdiğimiz kuruluş dilekçesinde partimizin adı ve kısaltmasıyla ilgili bilgiler yer almaktadır. AK Parti tüzüğünün 3. maddesinde partinin kısaltılmış adı 'AK Parti' şeklindedir." karşılığını vermişti. Mercan, YSK'nın da oy pusulalarında AK Parti ibaresini kullandığını hatırlatmıştı.

Samsun Milletvekili Suat Kılıç da partinin kısaltılması olarak 'AK Parti' ibaresini seçtiklerini ve bunun parti tüzüğünde olduğunu belirtti. Başka kısaltmalar yapmanın, bir hukuk metni olan parti tüzüğünü yok saymak olacağına işaret etti. AK Parti'ye açılan kapatma davası sırasında da 'AKP' ibaresinin kullanıldığına dikkat çeken Kılıç, "Bu da aslında aynı çerçevede değerlendirilmelidir. Kasıtlı ve politik bir tavırdır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada Türk Dil Kurumu (TDK), konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında 'Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kısaltmasının 'AK Parti' olarak belirtilmesinin kısaltmalarla ilgili kurallara aykırılık göstermediğini' bildirdi. Daha önce Anavatan Partisi de kendisine kısaltma olarak ANAP'ı seçmişti. Açıklamasında bu kısaltmayı örnek gösteren TDK, şunları kaydetti: "Kısaltmaların baş harflerden değil de hecelerden oluştuğu örnekler de vardır. Örneğin, 'Anavatan Partisi'nin ilk kısaltması olan ANAP partinin açık adıyla farklılık göstermektedir. 'Ana Vatan Partisi' adında geçen 'vatan' sözüne kısaltmada yer verilmemiştir. 'Türkiye Bilimsel Teknik ve Araştırma Kurumu'nun adı da TBTAK biçiminde değil, ilk iki sözün ilk heceleri alınarak, TÜBİTAK biçiminde kısaltılmıştır. 'Türkiye İstatistik Kurumu'nun adı da TİK biçiminde değil, TÜİK biçiminde kısaltılmıştır. Bu uygulama da kısaltmaların bir türü olarak kurallaşmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*