"/> " /> " /> " />

Akan kanı durdurmak görevimiz!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yaptığı açıklamada "Ortadoğu'da akan kanı durdurmamız için aktif rol almalıyız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir muhabirin, "Ortadoğu'da yaşanan olaylar ve şekillenmesi Türkiye nasıl yansayacak?" sorusuna cevap veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Ortadoğu'daki yaşanan bütün olaylardan Türkiye'nin etkilenmemesi mümkün değil. Komşumuz olar bir coğrafya, bu coğrafyada 400 yıl kaldığımızdan dolayı Türkiye'yi direk olarak ilgilendirmektedir" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Bizim Türkiye olarak, devletimiz ve tüccar ve sanayiciler olarak Ortadoğu'da isteğimiz, barış ve huzurun gelmesi ve akan kanın durmasıdır. Bu çerçevede bir önce bu işin bitmesini istiyoruz." diye belirtti.

Uluslararası platformlarda aktif olarak rol alıp akan kanın durdurulması gerektiğini kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Bu arada genel olarak Ortadoğu'da huzursuzluk mevcut mu? Mevcut. Çözülmesi de pek kolay değil. Bu bugünün sorunu değil. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişin ürünü. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan nedenlerden dolayı bu süreç devam ediyor. Ama, şunu da hiçbir zaman unutmayalım. Osmanlı İmparatorluğu'nun döneminde bu bölgede bir huzursuzluk yoktu. Esas olarak Ortadoğu'da ne yapılması belli. Bizim isteğimiz bu bölgenin insanlarının zenginleştirilebilmesi, iş bulabilmesi için huzur ve barışın gelmesinden sonra buradaki ekonomik aktivite canlandırılmalı."

Bir muhabirin, "fındık piyasasında yaşanan sıkıntı nasıl giderilecek" sorusuna da cevap veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Türkiye fındıktan vazgeçemez. Bugün hem Karadeniz ekonomisi için çok önemli bir ürün artı Dünya ticaretinin yüzde 80'ına hakimiz. Bizim fındığı nasıl olursa olsun diye serbest bırakarak ne yapılmasını konuşmamız yanlış. Bizim için stratejik bir ürün. Geçen yıl 2 milyar dolar ihracat yaparak bizim Türkiye olarak ticari açığımızı 2 milyar dolar azaltan bir ürün, Karadeniz'in yanısıra Türkiye için de stratejik bir ürün. Biz TOBB olarak fındık piyasası için ne yapmalıyız diye düşündük. Tarafların her birini bir araya getirerek toplantı yaptık. Bilgi alışverişinde bulunduk. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious