Akaryakıt firmaları çok fena yakalandı

Akaryakıt firmaları çok fena yakalandı.13267
  • Giriş : 05.07.2009 / 01:40:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 00:22:43

Kâr marjları yüzde 6.6 oranında düştüğü için isyan eden akaryakıtçıların foyası ortaya çıktı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akaryakıt ürünlerine tavan fiyat getirilmesinin ardından isyan bayrağı açan akaryakıt şirketlerinin, indirilen oranın çok daha altında oranla kamuya akaryakıt sattıkları ortaya çıktı.

EPDK, Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının serbest piyasada yüksek oluştuğu tespitini yapmış ve akaryakıt şirketlerinden fiyatları Akdeniz Bölgesi düzeyine çekmelerini istemişti. Şirketler, 20 Haziran'a kadar kendilerine tanınan sürenin sonunda fiyatlarında 3 ila 7 kuruşluk indirime gittiler.

Ancak EPDK bu indirimi yeterli bulmayınca, tavan fiyat uygulamasını başlattı. EPDK'nın bu uygulamasıyla benzin fiyatları yüzde 6.6 oranında düşmüş oldu. Yüzde 6.6'lık bu indirim, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayileri isyan noktasına getirdi. Akaryakıt sektörünün temsilcileri, bu indirimle kârlarının sıfırlandığını, özellikle rafinerilere uzak bayilerin de zararına satış yapacak duruma düştüğünü savundular. Ankara'da geniş toplantı yapan bayiler, EPDK'ya yürüyüp, bireysel olarak istasyon kapatma eylemine karar verdiler.ÇARPICI TESPİT

Bayilerin yüzde 6.6'lık indirim isyanını değerlendiren EPDK, kamu kurumlarının akaryakıt alım ihalelerini masaya yatırdı.

İşte bu incelemenin sonucunda çok çarpıcı sonuçlara rastlandı. EPDK'nın tespitlerine göre, akaryakıt şirketleri çeşitli kamu kurumlarına yüzde 22.6'ya varan oranlarda indirimle akaryakıt sattı. Örneğin bir belediye, taşıt araçlarında kullanacağı akaryakıtın toplam tutarını piyasa fiyatlarında 360 bin TL olarak tespit etti. Bu tutar üzerinden yapılan ihaleye giren akaryakıt şirketleri kıyasıya rekabet etti. Sonuçta belediye, akaryakıta yüzde 22 indirim teklif eden firmadan, 360 bin yerine 278 bin lira ödeyerek satın aldı. BDDK yetkilileri, tavan fiyatı belirlerken geniş bir inceleme yaptıklarını, bayileri yok edecek bir fiyat oluşmaması için özel gayret gösterdiklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*