Akaryakıt firması hedef oldu

Akaryakıt firması hedef oldu.13278
  • Giriş : 04.02.2009 / 17:17:00

Petrol fiyatları 40 dolara inmesine rağmen akaryakıt fiyatlarında indirim yerine zam yapan akaryakıtçıların, fiyatı indiren devletin akaryakıt şirketini şikayet ettikleri ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HAMPETROL fiyatlarının 140 dolardan 40 dolara düşmesiyle birlikte başlayan 'akaryakıttaki fahiş fiyat' kavgası büyüyor. Hampetrol fiyatlarındaki düşüşün ardından fiyatlarını düşürmeleri beklenen akaryakıt şirketlerinin, fiyatlarını düşürmek yerine, fiyatını düşüren devletin akaryakıt şirketini hedef haline getirdikleri belirlendi. star'ın edindiği bilgiye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileri ile yaptığı değerlendirme toplantılarında, ilginç bir olay yaşandı. Toplantıya katılan akaryakıt şirketleri, devletin iki yıl önce hizmete giren akaryakıt dağıtım şirketi Türk Petrol'ün (TP) kamunun akaryakıt alım ihalelerinde düşük fiyat vermesinden ve akaryakıtı düşük fiyattan satmasından yakındı.

İKİ YILDA 100 BAYİYE ULAŞTI

AKARYAKIT şirketlerinin, devletin akaryakıt şirketi TP'nin, düşük fiyat yaklaşımı ile piyasadaki rekabeti bozduğunu öne sürerek, TP'nin düşük fiyattan akaryakıt satmasının önüne geçilmesini talep ettiler. Bu talep, fiyatlarını düşürmelerini bekleyen EPDK yetkililerini ise şok etti. Öte yandan akaryakıt şirketlerinin hedef haline getirdiği Türk Petrol Ltd. iki yıl önce TPAO'nun alt şirketi olarak kuruldu. Yaklaşık iki yılda Türkiye genelinde 100 bayiye ulaşan şirket, özelleştirilen POAŞ'ın sektördeki payına göz dikti. Hızla büyüyerek sektörden daha fazla pay almayı planlayan devletin akaryakıt şirketi TP, son dönemde devletin akaryakıt alım ihalelerine ağırlık verdi. Kamu kurumlarının akaryakıt alım ihalelerinde, fiyatını düşürmesi, diğer akaryakıt şirketlerini rahatsız etti.

Danıştay cezaları iptal etti

DANIŞTAY 13. Dairenin önceki gün, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 28 büyük akaryakıt dağıtım şirketine 2006 yılında kestiği ve toplamda 1.6 milyar lirayı bulan cezaları esastan iptal ettiğine ilişkin haber analistlerce Petrol Ofisi'nin yaklaşık 600 milyon liralık cezadan kurtulduğu şeklinde yorumlandı. Şirket hisseleri, şirketin ana ortağı Doğan Holding'in şirketteki payını, ortağı OMV'ye satacağına ilişkin söylentilerle 21 Ocak'tan beri primli bir seyir izliyordu. Bu haberin etkisiyle de şirketin hisselerinde seans açılışında alım görüldü. Öte yandan Akçakoca doğalgaz üretim sahalarını da kapsayan projede Toreador'dan hisse devri konusunda anlaşmaya varılması ise hisseyi pek fazla etkilemedi ve hissede kár realizasyonu yaşandı. Petrol Ofisi hisseleri yüzde 3.74 düşüşle günü 3.6 liradan kapattı.

Rekabet Kurumu'na karşı rapor

ÖTE yandan akaryakıt dağıtım şirketlerinin, Rekabet Kurumu'na da karşı rapor sunduğu ortaya çıktı. Rekabet Kurumu, akaryakıt sektörü ile ilgili yaptığı ön araştırma sonucunda hazırladığı raporda, akaryakıt sektöründe tam olarak rekabetin sağlanmadığını, akaryakıt fiyatlarının yüksek olduğuna ilişkin tespitlere yer vermişti. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin, bu rapora karşılık kuruma yeni bir rapor sunarak, kendilerini savunduğu belirtildi. Rekabet Kurumu'na sunulan raporda, sektördeki rekabetin tam olarak işlediği öne sürülerek, fiyatların da diğer ülkelere göre düşük olduğu görüşü savunuldu. Raporda, Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasının temel nedeninin, akaryakıt üzerindeki yüksek vergi olduğu da vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*