Akaryakıt fiyatları düşmeyecek

Akaryakıt fiyatları düşmeyecek.13297
  • Giriş : 30.05.2008 / 12:50:00
  • Güncelleme : 30.05.2008 / 12:16:23

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş'ın akaryakıt üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi talebine Maliye sıcak bakmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de kurşunsuz benzin üzerindeki vergi yükü yüzde 57,68'e ulaşırken, bu oran motorinde yüzde 44,98, otogazda yüzde 46,30, LPG'de (mutfak tüpü) yüzde 40,62,fuel oil'de ise yüzde 30,70 olarak belirleniyor.

EPDK Başkanı Köktaş'ın ham petrol fiyatlarında yaşanan artışların ardından ''Madem ki dünya petrol fiyatlarına müdahale edemiyoruz, o zaman kendi iç pazarımızda oluşan fiyatların bileşenlerine bakmamız lazım. Türkiye'de enerjinin vergilendirilmesine ilişkin politikalarda değişime ihtiyaç var'' diyerek, akaryakıt sektöründe verginin düşürülmesi talebi, Maliyeden olumlu yankı bulmadı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan bir üst düzey yetkili, akaryakıt ürünlerinden maktu özel tüketim vergisi alındığını, ürün fiyatları arttıkça zaten vergi yükünün oransal olarak düştüğünü ifade etti.

Bütçenin sağlıklı gelir kaynaklarıyla finanse edilmesinde vergilerin büyük önemi olduğunu kaydeden Maliye yetkilisi, konuyla ilgili şunları söyledi:

''Neye göre vergi indirimi? Akaryakıt fiyatları, son dönemde dünya petrol fiyatlarındaki artışa paralel ülkemizde de yükseliyor. Ama bu süreçte biz, akaryakıt üzerinden aldığımız ÖTV tutarlarını değiştirmedik. Dolayısıyla, artan fiyatlar sonucunda bugün benzin veya motorindeki ÖTV yükü zaten düştü.

Ayrıca mevcut vergilerde daha da indirime gitmek ne demek? Vergi gelirlerinin düşmesi demek. O zaman Türkiye, bütçesini finanse etmek için daha çok borçlanmayacak mı? Daha yüksek borç faizi ödemeyecek mi? Faizlerin Türkiye'yi nerelere götürdüğünü hep beraber gördük.''

Bu arada Maliye Bakanlığı verilerine göre, akaryakıt ürünleri içinde en fazla vergi benzinden alınıyor.

Kurşunsuz benzindeki toplam vergi yükü, yüzde 42,43'lük ÖTV ve yüzde 15,25'lik KDV payı ile birlikte yüzde 57,68'e yükseliyor.

Bunu yüzde 46,30'luk vergi yükü ile otogaz izliyor. Otogazdaki vergi yükünün yüzde 31,05'ini ÖTV, yüzde 15,25'lik bölümünü de KDV payı oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious