Akaryakıt fiyatları yerinde sayıyor

Akaryakıt fiyatları yerinde sayıyor.13297
  • Giriş : 17.10.2008 / 15:19:00
  • Güncelleme : 17.10.2008 / 15:21:23

Petrol varil fiyatı gerilemesine rağmen pompa fiyatlarındaki düşüşün sınırlı kalması düşündürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Petrol fiyatları, son 13 ayın en düşük seviyesine geriledi. Temmuz ortasında 147 dolarla rekor kıran fiyatlarda düşüş hızlandı. Küresel krizin petrol talebini etkileyeceği beklentisiyle ABD ham petrolü son bir yılın en düşük seviyesi olan 73, Brent petrolü 69 dolara geriledi. Temmuzdaki rekordan bu yana fiyatlardaki düşüş yüzde 40'ı geçti. Ham petrolün varil fiyatı gerilemesine rağmen benzin ve motorin fiyatlarında aşağı yönlü seyrin sınırlı kalması düşündürüyor.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, varil başı ham petrol fiyatlarındaki düşüşün benzin pompa fiyatlarına yansımamasının tüketicinin beklentisini karşılamadığını, petroldeki yüzde 40'lık düşüşe rağmen akaryakıtta indirimin yüzde 5'le sınırlı kalmasının sebebinin merak edildiğini söyledi. Anık, "Avrupa'da akaryakıt fiyatları, ham petrolün düşmesine paralel olarak geriliyor. Türkiye'de ise pompaya yansımıyor. Türkiye'de 1.6 avro olan benzin, pek çok Avrupa ülkesinden pahalı." dedi.

Akaryakıt ürünlerinden 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatında 6 YKr, motorinin litre fiyatında ise 5 YKr indirim yapıldığını hatırlatan Oda Başkanı Anık, bu indirimlerin kendilerini tatmin etmediğini vurguladı. Petrol fiyatlarının, 147 dolarla tarihî zirveye çıktığı 11 Temmuz'dan beri kademeli olarak gerileyerek 80 dolar seviyesine indiğini hatırlatan Anık, "Petrolde yüzde 40'ın üzerinde düşüşün yaşandığı bu dönemde benzin ve motorin fiyatlarındaki indirim yüzde 5 seviyelerinde kaldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca geçmişte uygulanan otomatik fiyat sisteminde, önceki beş günlük fiyat baz alınarak bir sonraki haftanın rakamı belirlenirdi. Serbest pazara geçişle bu uygulamaya son verildi. Şimdi fiyatları belirleme, tamamen şirketlerin inisiyatifinde. Benzin fiyatlarındaki yüksekliğin, petrol ve rafineri şirketlerinin politikası olduğuna dikkat çekiliyor. Dağıtım şirketleri, akaryakıtın pahalı olmasını yüksek ÖTV ve KDV'ye bağlıyor. Cezayı çekense yine vatandaş oluyor. Zor durumda olan tüketicinin durumu düşünülmeli ve acilen tedbir alınmalı." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*