Akaryakıt kaçakçılarına büyük vurgun!

Akaryakıt kaçakçılarına büyük vurgun!.11125
  • Giriş : 20.11.2007 / 17:31:00

Piyasada motorini 1.5 YTL'ye satan akaryakıt kaçakçılarına büyük darbe: 25 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonda büyük miktarda kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Olayla ilgili 25 kişi gözaltına alınırken, sanıkların bu iş için 2 tesis kurdukları ortaya çıkartıldı. Sanıkların piyasada 2.5 YTL olan motorini 1.5 YTL'ye sattıkları öğrenildi.

Alınan bilgiye göre; akaryakıt sektöründeki büyük Pazar payından legal olmayan yollardan kazanç sağlamak isteyen şahıslar, madeni yağ fabrikaları ve geri dönüşüm tesisleri kurarak, çeşitli kimyasal maddeler kullanarak motorini üretip piyasaya sürdükleri ihbarını alan Kocaeli harekete geçti. Uzun süre şebekeyi takibe alan ekipler, 'Dönüşüm 41' adı verilen operasyon başlattı. İzmit başta olmak üzere, Körfez ilçe, Gebze ilçesi, Bursa, Yalova ve İstanbul'da eş zamanlı operasyon düzenledi.


Operasyonda liderliği yapan O.T ve beraberindeki A.S, E.G, E.K, B.T, Ö.S, S.Ö, İ.O, T.T, G.B, D.A, C.T, H.S, C.K, E.T.U, A.D, A.D, E.A, E.E, H.C, V.Y, Y.T, R.K, S.B, İ.K yakalandı. Şebekenin piyasada daha fazla rant elde etmek için Gebze ilçesinde bir endüstri kimya geri dönüşüm ve bir madeni yağ üretim tesisi kurdukları ortaya çıkartıldı. Örgütlü bir şekilde karışımlı akaryakıt imal edilerek akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı, devletin gelir kaybına uğratıldığı ve haksız kazanç sağlandığı tespit edilen 25 kişinin işyerleri ve bağlı olduğu alanlarda yapılan aramada Kocaeli'de 5 adet tanker, 5 adet kamyon, 2 adet minibüs, 102,454 kg akaryakıt, 60,250 kg solvent, Bursa'da 8 bin 800 kg araçlar içinde kaçak ve karışımlı akaryakıt ele geçirildi.

Tespit edilen tesiste yapılan aramada ise 74,980 kg akaryakıt, 24,040 kg yağ, 14 bin kg sentetik tiner, 11,200 kg madeni yağ, 48 bin kg fuel oil, 142,910 kg geri dönüşüm yağı, 218 koli gümrük kaçağı motorin yağı katkı maddesi ele geçirildi.


Her iki tesisteki makinelere ve akaryakıt ürünlerine el konulurken, şebekenin burada ürettiği akaryakıtı piyasanın çok altında, özellikle kamyoncular başta olmak üzere piyasaya sürdükleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious