Akaryakıt piyasasında 5 tekel şirket

  • Giriş : 05.11.2008 / 08:39:00

Rekabet Kurumu tarafından hazırlanan Akaryakıt Sektör Raporu önemli bir gerçeği ortaya koydu. 47 dağıtım şirketinin kaderi 5 şirketin elinde şekilleniyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rekabet Kurumu 1. Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Akaryakıt Sektör Raporu'na göre sektör henüz uluslararası rekabet koşullarına kavuşmuş değil. Raporda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından lisans verilmiş 47 dağıtım şirketi bulunmasına rağmen, 5 şirketin pazarın yüzde 90'ına hâkim olmasının önemli bir sorun olduğu belirtiliyor.

Raporda dikkat çekilen diğer başlıklar şöyle:

Akaryakıt pahalı

Akaryakıtta fiyatı rafineri çıkışı ile birlikte vergiler ile dağıtım ve perakende satış payları oluşturuyor. Ortaya çıkan fiyat diğer ülkelerden bariz bir yüksek.

Vergi bahane

Vergilerin yüksek olması, perakendeciler tarafından, fiyat içindeki paylarının çok düşük olduğu savına dönüştürüldü. Oysa akaryakıttaki vergileri nihai tüketiciler ödüyor.

Düşüşler yansıtılmıyor

Sektör, uluslararası fiyatlar yükselirken bunu satış fiyatlarına tam olarak yansıtırken düşüşlerde aynı hassasiyeti göstermiyor.

Pazar 5 şirketin elinde

Lisans verilmiş 47 dağıtım şirketi olmasına karşın 5 şirket pazarın yaklaşık yüzde 90'ına hakim. Bu durum rekabet hukuku bakımından önemli bir sorun oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*