Akaryakıt şirketleri fena yakalandı

  • Giriş : 15.06.2009 / 11:29:00

Geçen haftaki akaryakıt operasyonunda 90 bin ton akaryakıta el konulduğu ortaya çıktı. Akaryakıtta yapılan ölçümlerde hiç marker konulmadığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen akaryakıt operasyonuna katılan denetim elamanları, denetimle ilgili raporlarını Maliye Bakanlığı'na göndermeye başladı. Söz konusu raporlarda, şirketlerin fiili envanter durumları, alım satış bilgileri, ithalat ve ihracat rakamları bulunuyor.

SIFIR MARKER ÇIKTI

Ayrıca, yine Maliye Bakanlığı'na gönderilen raporlarda, marker ile ilgili yapılan ölçüm sonuçları da yer alıyor. Bu bilgiler, daha önce yapılan incelemelerde elde edilen bilgilerle karşılaştırılacak ve vergi inceleme raporlarında kullanılacak. Yine Maliye Bakanlığı'na denetim elamanları tarafından gönderilen akaryakıt operasyonu ile ilgili raporlarda, marker'sız olduğu tespit edilen akaryakıtlara el konulduğuna ilişkin bilgilere de yer verildi. Raporlara göre, operasyon sırasında sıfır marker çıkan toplam 90 bin ton akaryakıta el konuldu. Akaryakıt şirketlerinin temsilcileri, söz konusu markersız çıkan akaryakıtlar için, 'Tam marker koyacaktık siz geldiniz' şeklinde savunma yapmışlardı.

Numuneler TÜBİTAK'ta

Maliye denetim elamanları incelemelerine başlarken, operasyonda alınan akaryakıt numuneleri de acil koduyla TÜBİTAK'a gönderildi. TÜBİTAK'ın yapacağı analizler sonucunda, marker oranları ve akaryakıtın hekzan gibi kimyasal maddeler içerip içermediği de tespit edilecek. Tüm bu incelemenin ardından akaryakıt şirketlerine kesilecek cezalar netleştirilecek.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*