Akaryakıt treni havaya uçtu

  • Giriş : 24.08.2008 / 13:37:00

Gürcistan'ın stratejik doğu-batı demir yolunda akaryakıt taşıyan bir trende, Gori kenti yakınlarında yol aldığı sırada meydana gelen patlamada iki tanker havaya uçtu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, patlamanın kesin nedeninin henüz bilinmediğini, ''demir yolu üzerine mayın döşenmiş olabileceğini'' söyledi.

Patlamanın Gori kentinin 5 kilometre batısındaki Skra köyünde olduğu bildirildi.

Reuters'a göre itfaiye ekipleri patlamadan etkilenmeyen 19 vagonu yangın yerinden ayırmayı başardı, sadece iki vagon alev aldı. Ancak Gürcistan televizyonu tanker-vagonlardan 10'unun alev aldığını duyurdu. Televizyon, yakındaki iki evin de hasar gördüğünü kaydetti.

Yetkililer, patlamanın olduğu demir yolu hattının ülkenin doğusu ile batısını birbirine bağlamasından dolayı önemli bir güzergah olduğuna, zira Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den demir yolu hattıyla getirilen petrolün bu hat üzerinden Gürcistan'ın Karadeniz kıyılarına, oradan da Avrupa'ya ulaştırıldığına işaret ettiler. Utiaşvili, ''tren muhtemelen Azerbaycan'dan petrol getiriyordu'' dedi.

Azerbaycan'dan gelen bu demir yolu hattı başkent Tiflis'ten sonra batı yönünde üçe ayrılarak, biri Poti limanına, diğeri Batum limanına, üçüncü kolu ise Türkiye sınırı yakınına devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*