Akaryakıt yüzsüzleri açıklanacak!

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Kaçak petrolü satışa sunan, satan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ticari amaçla satın alan, taşıyan veya saklayanlar, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tasarıya göre, akaryakıt dışında kalan solvent, madeni ve baz yağ, asfalt, solvent nafta ve benzeri petrol ürünlerinden elde edilen akaryakıt ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca belirlenen seviyede ulusal marker içermeyen akaryakıt da kaçak petrol kapsamına alınacak. Tasarıda, dağıtıcı lisans sahiplerinin, bayilerinde kaçak petrol satışını önleyen bir denetim sistemi kurmaları ve uygulamaları öngörülüyor. Kaçak petrole ilişkin mahkumiyet hükmü veya müsadere kararı kesinleşenler, kurum tarafından, varsa lisansları iptal edilerek, kamuoyuna ilan edilecek. Bu kişilere hiçbir şekilde yeniden lisans verilmeyecek.

Bir ihbar sonucunda kaçak petrolün sahipli yakalanması halinde; petrolün satışından elde edilen toplam gelirin %10’u tutarında ihbar edene, %10’u tutarında kaçak petrolün yakalanması eylemine katılan kamu görevlilerine ikramiye ödenecek. İhbar edenlerin kimlikleri, izinleri olmadıkça veya ihbarın niteliği hakkında suç oluşturmadıkça açıklanmayacak. Kaçak petrolü satışa sunan, satan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ticari amaçla satın alan, taşıyan veya saklayanlar, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 20 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious