Akaryakıtçılara 'makul kar' uyarısı

Akaryakıtçılara 'makul kar' uyarısı.12662
  • Giriş : 23.06.2009 / 23:46:00

Yıldız, sattılan akaryakıtta makul bir kâr belirlenmesi halinde tavan fiyat uygulamasının gerekmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji Bakanı Yıldız, dağıtım şirketlerinin tüketicilere sattıkları akaryakıtta makul bir kâr belirlemeleri halinde EPDK'nın tavan fiyat uygulamasının gerekmeyeceğini söyledi..

.Benzin fiyatındaki tartışma devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin soruları üzerine bu konuda dün de açıklamalar yaptı. Irak Elektrik Bakanı Kareem Wahid Hassan ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, şunları söyledi:

8-9 KURUŞLUK İNDİRİM YAPILDI

“Geçtiğimiz hafta sonu 8-9 kuruşluk indirimler yaptık. Bunlar dağıtım şirketlerinin, bayilerle beraber kendisine tanınan kâr marjlarıyla ilgili olarak yaptıkları tasarruflar. EPDK'nın istediği de zaten maliyetin altında bir satış değil. Tüketici lehine serbest piyasanın herhangi bir müdahalesine yol açmaksızın bir idari karardır.”

EPDK'nın bu hafta perşembe günü yapacağı toplantıda alacağı kararı bekleyeceklerini kaydeden Yıldız, “Dağıtım şirketleri, bayilerle birlikte kârını yeniden hesap edecektir. Bu yapılırsa tavan fiyat belirlemesine ihtiyaç hissetmez. Makul kâr yakalanırsa tavan fiyat uygulaması gerekmez” dedi.

BOTAŞ KREDİ KURULUŞU DEĞİL

Yıldız bir soru üzerine, geçen hafta içinde Botaş'ın tahsilat yapamadığı Başkent Doğalgaz'a alacakları için ödeme talimatı gönderdiğini, bu konuyu Ankara Büyükşehir Belediyesi ile görüştüklerini belirterek, şunları söyledi: “Ankara'da yapılan tahsilatın yüzde 92'lik bölümünün doğrudan Botaş'ın kasasına akacak şekilde, bundan sonraki cari akışla ilgili düzenleme yapıyoruz.

Herhangi bir haciz işlemi söz konusu değil ama ödemelerin yapılandırılması açısından, daha sonra tekrar bu hatalara düşülmemesi açısından, kendi tahsilatlarının en az yüzde 92'sini Botaş'a devredecekler.” Yıldız, Botaş'ın kendi işi dışında, bir kredi kuruluşu olmadığını vurguladı. Yıldız ayrıca, “1 Temmuz itibariyle elektriğe zam veya indirim yapılacak mı” soruna da “Zam düşünmüyoruz” yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*