Akaryakıtın ucuz olduğunu düşünmüyorum

Akaryakıtın ucuz olduğunu düşünmüyorum.10343
  • Giriş : 17.06.2009 / 09:32:00

Taner Yıldız, Akenerji'nin CEZ Grubu ile birleşmesini kutlamak amacıyla düzenlenen kokteylde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akaryakıt fiyatları için şu yorumda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nabucco Projesi konusunda ''Anlaşma, en geç temmuz ayında imzalanır'' dedi.

Türkiye'nin yönetilmesine irade koydukları serbestleşme, liberalleşme ve özelleşmeyle ilgili enerji sektörünün önemli bir örneğini yaşadıklarını belirten Yıldız, Türkiye'nin büyümesinin, uluslararası sermayeyle birlikte, tekniğini, know-how'ını ve tüm güçlerini birleştirerek süreceğini söyledi.

Bir gazetecinin, ''Irak'taki yönetime güvenerek enerji anlaşmaları yaparsak bir sorunla karşılaşır mıyız?'' sorusu üzerine Yıldız, ''Yapmadığımızda ne kazanmış oluruz, önce ona bakmak lazım'' dedi.

Eskiden turizm ve kültürün ülkeleri birleştirdiğini dile getiren Yıldız, şu anda enerji boru hatlarının bunu yapabildiğini ve Türkiye'nin bugün Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Irak, Azerbaycan ve Türkmenistan ile ciddi işbirlikleri olduğunu anlattı. Yıldız, bir başka soru üzerine, yenilenebilir enerji yasasıyla ilgili bu hafta içinde TBMM'de görüşmenin olabileceğini dile getirdi.

Bir gazetecinin tarifelerle ilgili sorusuna da Yıldız, tarifelere karışmadıklarını ve çıplak maliyetlere gidecek biçimde kendilerinin de durumu izlediklerini bildirdi.

Nükleer santral ihalesiyle ilgili soruya da Yıldız, ''Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. Yönetim Kurulu, gelecek hafta içinde bakanlığa, yönetim kurulu kararını iletecektir diye düşünüyoruz'' yanıtını verdi.

Yıldız, ödemelerle ilgili bir soru üzerine de özel sektörün, sattığı elektriğin parasını süresinde almak istemesinin makul bir istek olduğunu belirterek, bakanlık olarak ödemeleri süresi içinde yapma çabası içinde olduklarını söyledi. Yıldız, geciken ödemeler için de yıllık yüzde 30 civarında faiz ödendiğini kaydetti.

Bir gazetecinin, akaryakıt fiyatlarında taban fiyat uygulaması hakkındaki sorusu üzerine de Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun yürüttüğü bu çalışmalarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin bulunmadığını ifade ederken, ''Benim ümidim şudur ki, mutlaka taban fiyat uygulamasından bahsetmeden önce, bir uzlaşı içinde vatandaşımızın daha ucuz kullanabileceği bir yapı oluşur. Ben, ucuz olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.

Nabucco Projesi'nde Türkiye'nin yüzde 15'lik isteğine ilişkin soru üzerine de Yıldız, bu amaç doğrultusunda illa Nabucco gibi proje adı koymaya gerek olmadığını belirterek, ''Bunu ister Nabucco aracılığıyla, ister başka kaynak ülkelerle görüşmeler, anlaşmalar yapmak suretiyle yapalım, önemli olan Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak, büyüme hızlarına karşılık gelecek kontratı yapması ve temin etmesi. Anlaşma da en geç temmuz ayında imzalanır'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Kuzey Irak'ta petrol anlaşması yapabilmek için 'Türkiye, PKK ile görüşürse ancak bu işi yapabilir' şeklinde yorumlar var. Ne diyorsunuz?'' sorusunu da Yıldız, şöyle yanıtladı:

''Böyle birşeyi kabul etmemiz mümkün mü? Böyle birşey olabilir mi? Buna net bir dille 'hayır' diyorum. PKK ile görüşüp de petrol anlaşması yapmak gibi birşey olamaz. Bu konuyu en ufak şekilde düşünmek gibi birşeyimiz söz konusu olamaz. Bu yorum, Kuzey Irak yerel yönetimiyle PKK'yı özdeşleştirmekten kaynaklanıyorsa, o yoruma da katılmıyorum ben.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*