Akaryakıtta büyük operasyon

  • Giriş : 28.03.2008 / 10:42:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 11:46:18

Aydın Doğan'ın Petrol Ofisi dahil, akaryakıt sektöründe büyük bir kıskaç başlatıldı. Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde trilyonluk cezalar geliyor..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde akaryakıt sektörüne yönelik operasyon sürüyor. Denetim ekipleri, aralarında sektör lideri Petrol Ofisi'nin yanı sıra BP, Shell ve Opet'in de bulunduğu 46 akaryakıt dağıtım şirketini mercek altına aldı.

İncelemelerin bugün itibarıyla tamamlanması beklenirken, şirketlerin mal alım-satımı ile nakit akışları çapraz kontrolden geçiriliyor. Herhangi bir fark tespit edilmesi halinde ilgili firmadan ayrıntılı savunma istenecek.

Konuya yakın kaynaklar, Maliye'nin kayıt dışı ile mücadele yılında bu çapta bir operasyonu, akaryakıtçılardan başlatmasının manidar olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte depolardan alınan numuneler, incelenmek üzere TÜBİTAK'a gönderilecek. Standart dışı yakıt sattığı belirlenen şirketlere, milyon YTL'yi bulan para cezaları kesilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ikaz edilmelerine rağmen lisanssız bayilere akaryakıt ikmaline devam eden söz konusu şirketlere 31 Temmuz 2006'da 1,6 milyar YTL ceza vermişti. Söz konusu ceza ile ilgili yargı aşaması halen sürüyor.

Önceki gün sabah başta limanlar olmak üzere pek çok akaryakıt şirketinde başlatılan incelemelerde para hareketleri kadar, ürünlerin gerekli standardı taşıyıp taşımadığına da bakılıyor. Maliye'ye yakın kaynaklar, denetimlerin başlamasının altında, 'kimyasal mühür' vurulmadan satışı yapılan motorin ve benzinin yattığını aktarıyor.

Maliye'nin başkanlığındaki denetimlere emniyet ve jandarma güçleri ile Gümrük Müsteşarlığı ve EPDK ekipleri de iştirak ediyor. İnceleme için sahaya inen yaklaşık 700 kişinin 100'ünü Enerji Üst Kurulu uzmanları oluşturuyor. Edinilen bilgiye göre denetim esnasında kayıt dışılığı yerinde tespit edilen bazı küçük çaplı şirketler mühürlendi. Alınan numuneleri inceleyen TÜBİTAK'ın vereceği rapora göre Enerji Üst Kurulu, ürünlerin markersız çıkması durumunda ağır cezalar uygulayacak.

Petrol piyasası mevzuatı akaryakıt kaçakçılığına karışanlara hapis cezasını da öngörüyor. Ulusal marker uygulamasının başlamasından sonra akaryakıt sektöründe kaçak kullanım giderek azaldı. Resmi verilere de yansıyan bu gelişme, kimyasal mührün önemini artırırken bazı şirketlerin aldıkları markerın bir bölümünü kaybettiği ortaya çıktı.

Enerji Üst Kurulu'nun konuyla ilgili incelemesinde, bazı şirketlerin ihmali görüldü. Kurul, marker nedeniyle sektörün önde gelen bir şirketine 8 milyon YTL ceza keserken, diğer şirketleri de yakın takibe aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious